Hemşirelerin öz-yeterlilik algıları ile problem çözme becerilerinin incelenmesi
The investigation of nurses' self-efficacy perceptions with problem-solving abilities
  1. Tez No: 482900
  2. Yazar: MİNE YILMAZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yılmaz Koçak, M. (2017). Hemşirelerin Öz-Yeterlilik Algıları İle Problem Çözme Becerilerinin İncelenmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Esasları AD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Araştırma; hemşirelerin öz-yeterlilik algıları ile problem çözme becerilerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı-ilişki arayıcı bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın evrenini bir üniversite hastanesinde çalışan hemşireler, örneklemini ise; evren içinden çalışmaya katılmayı kabul eden ve ulaşılabilen hemşireler oluşturdu (N=392). Çalışmanın verileri,“Hemşire Bilgi Formu”,“Öz-Etkililik-Yeterlilik Ölçeği (ÖEYÖ)”ve“Problem Çözme Envanteri (PÇE)”ile toplandı. Elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler ile değerlendirildi. Hemşirelerin ÖEYÖ toplam ve dört alt boyut (Davranışa Başlama, Davranışı Sürdürme, Davranışı Tamamlama, Engellerle Mücadele) puan ortalamaları sırasıyla 86,93±12,76, 31,34±5,56, 27,09±4,76, 19,19±4,06 ve 9,32±2,48 olarak iyi düzeyde olduğu belirlendi. Hemşirelerin PÇE toplam ve üç alt boyut (Problem Çözme Yeterliliğine Güven, Yaklaşma-Kaçınma, Kişisel Kontrol) puan ortalamaları sırasıyla 93,32±22,24, 29,99±9,81, 47,61±10,85 ve 15,72±4,66 olarak orta düzeyde olduğu saptandı. Ayrıca öz-yeterlilik algısı üzerine etki oranına göre sırasıyla; problem çözme becerisinin, mezuniyet sonrası sorun çözme konusunda eğitim alma durumunun ve mesleki ünvanın; problem çözme becerisine ise mesleki deneyim süresinin istatistiksel açıdan ileri düzeyde katkısının olduğu saptandı (p≤0,01). Hemşirelerin ÖEYÖ ile PÇE puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan negatif yönde, güçlü ve çok ileri düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (p≤0,01). Hemşirelerin ÖEYÖ toplam ve dört alt boyut puan ortalamaları arttıkça, PÇE toplam ve üç alt boyut puan ortalamalarının azaldığı saptandı. Sonuç olarak, hemşirelerin öz-yeterlilik algıları arttıkça, problem çözme becerilerinin de arttığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Yılmaz Kocak, M (2017). The Investigation of Nurses' Self-Efficacy Perceptions with Problem-Solving Abilities. Istanbul University, Health Sciences Institute, Department of Nursing Principles. Master Thesis. Istanbul. The study was performed as a descriptive and cross-sectional analysis to investigate nurses' self-efficacy perceptions with problem solving abilities. The aim of the study was composed of the nurses working in a university hospital, while the sampling consisted of those accepting to take part (N=392). The data were collected through the“Nurses' Information Questionnaire”, the“Self-Efficacy-Scale (SES)”and the“Problem Solving Inventory (PSI)”. The accumulated data were analyzed with appropriate statistical methods using Statistical Package for Social Science for Windows (SPSS) 20.0 package software licenced by Selcuk University. Mean scores of nurses' SES total and four subdimensions (Initiating Behaviors, Maintaining Behaviors, Completing Behaviors and Struggling with Obstacles) were found to be higher as 86,93±12,76, 31,34±5.56, 27,09±4,76, 19,19±4,06 and 9,32±2,48, respectively. Mean scores of nurses' PSI total and three subdimensions (Problem Solving Confidence, Approach-Avoidance and Self Control) were observed to be at medium level as 93,32±22,24, 29,99±9,81, 47,61±10,85 and 15,72±4,66, respectively. Inaddition, while problem solving ability, training after graduation for problem solving and professional title were, in turn, detected to be most influential on self-efficacy perception, the time of professional experience was found to be statistically influentional on problem solving abilities at a higher rate (p≤0,01). A statistically negative powerful and higher significant association was determined to be present between the averages of nurses' SES and PSI scores (p≤0,01). It was also detected that as total and four subdimensions of SES increased, total and three subdimensions of PSI decreased. Based on these findings, we concluded that as nurses' self-efficacy perceptions increase, their problem solving abilities also increase.