Ankilozan spondilit hastalarında orta kulak tutulumunun saf ses odyometri ve geniş bant timpanometri testleri ile araştırılması
Investigation of middle ear involvement with pure tone audiometry and wideband tympanometry in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 482914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ANKİLOZAN SPONDİLİT HASTALARINDA ORTA KULAK TUTULUMUNUN SAF SES ODYOMETRİ VE GENİŞ BANT TİMPANOMETRİ TESTLERİ İLE ARAŞTIRILMASI. Dr. Melih Arif Közen Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı İnciraltı, İZMİR Amaç ve hipotez Bu çalışmada, ankilozan spondilit hastalığının, orta kulak fonksiyonları üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmaya 62 ankilozan spondilit hastasına ait 124 kulak ve 45 sağlıklı bireye ait 90 kulak (kontrol grubu) dahil edildi. Katılımcıların işitme düzeyleri 250-16000 Hz. arasındaki oktav frekanslarında saf ses odyometri testleri ile değerlendirildi. Orta kulak absorbans oranları ve rezonans frekansları geniş bant timpanometri testi ile ölçüldü. Ankilozan spondilit ve kontrol gruplarının işitme eşikleri, absorbans oranları ve rezonans frekansları karşılaştırıldı. Hastalık aktivitesinin, takip süresinin, AS nedeniyle kullanılan ilaçların; işitme, orta kulak absorbansı ve rezonans frekansı üzerine olan etkileri ankilozan spondilit grubu içerisinde karşılaştırıldı. Bulgular Test edilen kulakların hiçbirinde iletim tipi işitme kaybı izlenmedi. 500, 1000, 2000 ve 4000 Hz hava yolu işitme eşiklerinin aritmetik ortalaması alınarak hesaplanan saf ses ortalamalarına göre ankilozan spondilit grubunda 10 kulakta (% 8), kontrol grubunda ise 4 kulakta (% 4) hafif derecede sensörinöral işitme kaybı saptandı. 8-16 kHz arasındaki oktav frekansların ortalamalarına göre ise ankilozan spondilit grubunda bulunan 99 kulakta (% 79,8), kontrol grubunda 62 kulakta (% 68) sensörinöral işitme kaybı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF MIDDLE EAR INVOLVEMENT WITH PURE TONE AUDIOMETRY AND WIDEBAND TYMPANOMETRY IN PATIENTS WITH ANKYLOSING SPONDYLITIS Dr. Melih Arif Kozen Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Otolaryngology İnciraltı, İZMİR Objective and Hypothesis The present study aimed to investigate the effect of ankylosing spondylitis, on middle ear functions. Method One hundred twenty-four ears of 62 patients with AS and 90 ears (control group) of 45 healthy subjects were included in the study. The hearing levels of the participants were assessed with pure tone and high-frequency audiometry at the octave frequency between 250 and 16000 Hz. The absorbance rates and resonance frequencies of middle ear were measured with the wideband tympanometry test. In order to investigate the effect of disease activity, duration of follow-up, medications used for ankylosing spondylitis on hearing, absorbance rates and resonance frequency of middle ear, the ankylosing spondylitis group was divided into groups and comparisons were made. Results Conductive hearing loss was not observed in any of the ears tested. When pure tone average values (arithmetic mean of the hearing levels at frequencies 500, 1000, 2000 and 4000 Hz) were compared, mild sensorineural hearing loss was detected in 10 ears of the AS group (% 8) and in 4 ears of the control group (% 4). When the means of octave frequencies between 8-16 kHz. were compared, SNHL was detected in 99 ears of the patient group (79.8%) and 62 ears of the control group (68%).