Glokomatöz görme alanı defektlerinde humphrey otomatik perimetri ile heidelberg edge perimetrinin karşılaştırılması, heidelberg retina tomografisi ve heidelberg spektralis optik koherens tomografi ile yapısal ve fonksiyonel ilişkisinin belirlenmesi
Comparison of the results of glaucomatous visual field defects with humphrey perimeter and heidelberg edge perimeter , and to evaluate thestructural and functional relationships with heidelberg retina tomography and heidelberg spectralis optical coherence tomography
- Tez No: 482915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ARIKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Glokomatöz görme alanı defektlerinde, Humphrey Otomatik Perimetri (HOP) ile Heidelberg Edge Perimetri'nin (HEP) karşılaştırılması, Heidelberg Retina Tomografisi (HRT) ve Heidelberg Spektralis Optik Koherens Tomografi (OKT) ile yapısal ve fonksiyonel ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Glokom biriminde takip edilen glokomatöz görme alanı defekti olan 56 hastanın 56 gözü dahil edildi. Tüm hastalarda HEP ile 30.2 Flicker Defined Form (FDF), Standard Automated Perimeter (SAP) Std ve Fast stratejileri, HOP ile 30.2 SITA Std ve Fast stratejileri ile görme alanı (GA) çekimleri, HRT ve OKT ile Optik Disk (OD) ve Retina Sinir Lifi Tabakası (RSLT) analizleri yapıldı. Bulgular: 56 hastanın 34'ü (%60.7) erkek, 22'si (%39.3) kadındı. Ortalama yaş 63.64 ± 11.17 yıldı. Test süreleri açısından SITA Fast stratejisi SITA Std'a göre süre kısalması açısından avantaj sağlarken, HEP SAP ve HEP FDF çekimlerinde Fast çekimleri süre açısından avantaj sağlamadı. Yanlış negatiflik yüzdesi HEP stratejilerinde HAP stratejilerine göre daha yüksek bulundu. 30.2 görme alanlarında MD değerleri korelasyon analizinde SITA Std ile HEP SAP Std arasında mükemmel korelasyon (r ꞊ 0.880, p ˂ 0.001), SITA Fast ile HEP SAP Fast arasında mükemmel korelasyon ( r ꞊ 0.823, p ˂ 0.001), SITA Std ile HEP FDF Std arasında iyi korelasyon ( r ꞊ 0.697, p ˂ 0.001), SITA Fast ile HEP FDF Fast arasında iyi korelasyon ( r ꞊ 0.626, p ˂ 0.001), HEP SAP Std ile HEP FDF Std arasında mükemmel korelasyon ( r ꞊ 0.810, p ˂ 0.001), HEP SAP Fast ile HEP FDF Fast arasında çok iyi korelasyon ( r ꞊ 0.735, p ˂ 0.001) saptandı. 30.2 görme alanlarında PSD değerleri korelasyon analizinde SITA Std ile HEP SAP Std arasında mükemmel korelasyon (r ꞊ 0.765, p ˂ 0.001), SITA Fast ile HEP SAP Fast arasında mükemmel korelasyon ( r ꞊ 0.757, p ˂ 0.001) saptanırken, SITA Std ile HEP FDF Std arasında ( r ꞊ -0.213, p ꞊ 0.115), SITA Fast ile HEP FDF Fast arasında ( r ꞊ -0.186, p ꞊0.171) ve HEP SAP Std ile HEP FDF Std arasında ( r ꞊ -0.34, p꞊ 0.324) korelasyon saptanmadı. HEP SAP Fast ile HEP FDF Fast arasında ise negatif düşük-orta korelasyon ( r ꞊ -0.303, p ꞊ 0.023) bulundu. HRT parametreleri ile 30.2 görme alanları MD değerleri arasında genel olarak korelasyon saptansa da düşük düzeyde idi. HRT parametreleri ile 30.2 görme alanları PSD değerleri arasında genel olarak korelasyon saptanmadı. Görme alanları ortalama MD değerleri ile OKT RSLT kalınlığı korelasyonu incelendiğinde genel olarak orta düzeyde korelasyon saptandı. 30.2 görme alanları ortalama PSD değerleri ile OKT RSLT kalınlığı korelasyonu incelendiğinde genel olarak düşük-orta düzeyde korelasyon saptandı. Sonuç: 30.2 görme alanlarındaki MD ve PSD değerleri açısından SITA ve HEP SAP arasında genel olarak mükemmel korelasyon mevcuttur. MD ve PSD değerleri ile OKT parametreleri arasındaki korelasyon HRT parametrelerine göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the results of glaucomatous visual field (VF) defects with Humphrey Perimeter and Heidelberg Edge Perimeter (HEP), and to evaluate the structural and functional relationships with Heidelberg Retina Tomography (HRT) and Heidelberg Spectralis Optical Coherence Tomography (OCT). Materials and Methods: 56 eyes of 56 patients who had glaucomatous visual field defect and were followed in Glaucoma unit of Dokuz Eylul University, Ophthalmology Department were included in the study. All patients were evaluated with HEP 30.2 Flicker Defined Form (FDF), Standard Automated Perimeter (SAP) Std and Fast strategies, HAP 30.2 SITA Std and Fast strategies, with Optic Disc (OD) and Retinal Nerve Fiber Layer (RNFL) analysis with HRT and OCT. Results: Of the 56 patients, 34 were male (%60.7) and 22 were female (%39.3). The mean age was 63.64 ± 11.17 years. In terms of test duration, the SITA Fast strategy had an advantage in terms of time shortening compared to SITA Std, whereas the Fast strategies in HEP SAP and HEP FDF had no advantage at all. The percentage of false negatives was higher in HEP strategies than in HAP strategies. In the correlation analysis of MD values of 30.2 visual field examinations, there was an excellent correlation between SITA Std and HEP SAP Std (r ꞊ 0.880, p ˂ 0.001), an excellent correlation between SITA Fast and HEP SAP Fast (r ꞊ 0.823, p ˂ 0.001), a strong correlation between SITA Std and HEP FDF ( r ꞊ 0.697, p ˂ 0.001), a strong correlation between SITA Fast and HEP FDF Fast ( r ꞊ 0.626, p ˂ 0.001), an excellent correlation between HEP SAP Std and HEP FDF Std (r ꞊ 0.810, p ˂ 0.001) and a very strong correlation between HEP SAP Fast and HEP FDF Fast (r ꞊ 0.735, p ˂ 0.001). In the correlation analysis of PSD values of 30.2 visual field examinations there was an excellent correlation between SITA Std and HEP SAP Std (r ꞊ 0.765, p ˂ 0.001) and an excellent correlation between SITA Fast and HEP SAP Fast (r ꞊ 0.757, p ˂ 0.001), whereas there were no correlations between SITA Std and HEP FDF Std ( r ꞊ -0.213, p ꞊ 0.115), between SITA Fast and HEP FDF Fast ( r ꞊ -0.186, p ꞊0.171) and between HEP SAP Std and HEP FDF Std (r ꞊ -0.34, p꞊ 0.324). A negative mild to moderate correlation between HEP SAP Fast and HEP FDF Fast (r ꞊ -0.303, p ꞊ 0.023). Although, there were correlations between HRT parameters and MD values of 30.2 visual field examinations generally, they were mild. There was no correlation between HRT parameters and PSD values of 30.2 visual field examinations. When the correlation between the mean MD values of the visual fields and the OCT RNFL thickness was analysed, generally a moderate correlation was observed. When the correlation between mean PSD values of 30.2 visual fields and OCT RNFL thickness was analysed low-to-moderate correlation was observed. Conclusion: There is an excellent correlation between SITA and HEP SAP in terms of MD and PSD values in 30.2 visual field examinations. Correlations of MD and PSD values with OCT parameters were found to be higher than correlation with HRT parameters.