Gastrointestinal kanamayla taburcu olan hastalarda anemi prevelansı ve klinik yaklaşım
Anemia prevelance and clinical approach in patiens with gastrointestinal bleedi̇ng
- Tez No: 482917
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE AKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Akut gastrointestinal sistem kanamaları sıktır. Bu hastaların taburculukları sırasında anemi sıklıkla gözlenmektedir. Bu hastaların hem taburculuk sonrası izlemi hem de anemi tedavilerine yönelik çalışmalar kısıtlıdır ve bu konu ile ilgili kılavuzlar bulunmamaktadır. Bu çalışmada A-GİS kanaması geçiren hastalarda taburcu olurken ve takip eden 3 aylık süreçte anemi prevalansı ve anemiye yaklaşım değerlendirilmiştir. Hastalar ve Yöntem: Hastanemize Ocak 2015 – Mayıs 2016 tarihleri arasında A-GİS kanamasıyla yatan 197 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Taburculuk sırasında anemi WHO kriterlerine göre hemoglobin değerinin erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda ise 12 g/dL'nin altında olması olarak kabul edilmiştir. Bulgular: A-GİS kanama nedeniyle hastaneye yatan hastaların 129'na üst GİS endoskopi, 3'üne enteroskopi, 45'ine alt GİS endoskopi, 8'ine üst ve alt GİS endoskopi, 2'sine üst, orta ve alt GİS endoskopi uygulanmış, 10 hastaya işlem uygulanamamıştır. Hastaların 69'una endoskopik terapötik girişim yapılmıştır. Hastaların hastanede kalış süresi; 9.66±13.84 gün iken, yatış sırasında hastaların %67'ne, ortalama 3.5±5.89 ünite eritrosit süspansiyonu transfüze edilmiştir. Hastaların taburculuk sırasındaki ortalama Hb değeri 9.85±1.67 g/dL'dır. Hastaların %92.4'de (K %91.1, E %93.2, üst GİS kanama %93.9, orta GİS kanama %100, alt GİS kanama %86.8) taburculuk sırasında anemi saptanmıştır. Anemi saptanan hastaların %9.7'sine taburculuk sırasında demir tedavisi reçete edilmiştir. 197 hastanın %33 kadarı taburculuk sonrası ilk üç ay içerisinde tekrar değerlendirilmiş ve bunların da %80'inde halen aneminin devam ettiği saptanmıştır. Sonuç: A-GİS kanamalı hastalar taburcu edilirken anemi oranı yüksektir. Çoğu hasta anemiye yönelik bir reçete almadan taburcu olmaktadır. İzlemde kontrol başvuruları yetersiz olup, hastalarda anemi devam etmektedir. Bu konuda uygulanacak tedavi ve takibin nasıl olması gerektiğiyle ilgili daha geniş sayılı hasta çalışmalarına ve bu konuda görüş birliğinin sağlandığı kılavuzlara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction And Aim: Acute gastrointestinal system (A-GIS) hemorrhages are frequent. Anemia is frequently seen in these patients at the discharge from the hospital. Studies intended to these patients' follow up after discharge and anemia treatment are limited and there are no guidelines on this topic. The anemia prevalance and approach to the anemia in patients with A-GIS bleeding at the time of discharge and during 3 months' follow-up has been evaluated in this study. Material and Method: In this study 197 patients diagnosed A-GIS bleeding in our hospital between January 2015 –May 2016 have been evaluated retrospectively. At the time of discharge, the anemia was accepted as hemoglobin levels lower than 13 g/dL in males, 12 g/dL in females according to the WHO criteria. Results: In 129 of these patients upper gastrointestinal endoscopy, in 3 of them enteroscopy, in 45 of them lower gastrointestinal endoscopy, in 8 of them both upper and lower gastrointestinal endoscopy, in 2 of them upper, middle and lower gastrointestinal endoscopies were applied and 10 patients were not treated. In 69 of these patients therapeutic endoscopic treatments were applied. The mean of the length of hospitalization was 9.66±13.84 day and 67% of patients had erythrocyte transfusion with a mean value of 3.5±5.89 units during hospitalization. The mean of hemoglobin rate was 9.85±1.67 g/dL at the time of discharge from the hospital. In 92.4 % of the patients (F 91.1%, M 93.2%; upper GI bleeding 93.9%, middle GI bleeding 100%, lower GI bleeding 86.8%) anemia was detected at the time of the discharge. In 9.7% of these patients, iron deficiency treatment were applied. 33% of all 197 patients were evaluated 3 months after discharge from the hospital and in 80 % of these patients had still ongoing anemia. Conclusion: Anemia ratio is high when the patients with A-GIS bleeding are discharged. Most patients are discharged without receiving a prescription for the anemia. In follow-up, control applications are inadequate and anemia persists in patients. There is a need for a wider range of patient studies on how treatment should be applied and how to follow it, as well as guidelines from the consensus body on this issue.