İzmir ilinde 18-45 yaş arası genç erişkinlerde fiziksel aktivite düzeyi ve fiziksel aktivite önündeki engeller
Physical activity levels and physical activity barriers among 18-45 years old young adults in the city İzmir
- Tez No: 482916
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE DİLEK GÜLDAL, DOÇ. DR. İRFAN YURDABAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Türkiye'de fiziksel hareketsizlik sıklığı kadınlarda %87, erkeklerde %77 olarak saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı genç erişkinlerin fiziksel aktivite düzeylerini ve fiziksel aktivite önündeki engelleri ortaya koymaktır. Karma desenli iki aşama olarak planlanmış araştırmanın metodolojik çalışma kısmı Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi Poliklinikleri'ne Ağustos 2015'te başvuran 352 katılımcı ile tamamlanmıştır. Kesitsel analitik çalışmada İzmir ili 11 merkez ilçesindeki 12 ASM'ye Ekim-Kasım 2015'te başvuran 18-45 yaş arası 800 hasta ve hasta yakınına Fiziksel Aktivite Engelleri Ölçeği (FAEÖ), Sosyo-demografik Veriler Anketi ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kısa formu uygulanmıştır. FAEÖ yüksek düzeyde Türkçe geçerli ve güvenilir saptanmıştır. Kesitsel çalışmada katılımcıların %30,1'i inaktif %53,6'sı minimal aktif ve %16,3'ü HEPA aktif tespit edilmiştir. FAEÖ puanları kadınlarda, 31-45 yaş aralığındaki katılımcılarda, kronik hastalığı olanlarda, sigara kullananlarda, eğitim ve gelir seviyesi düşük olanlarda, sağlık algısı kötü olanlarda ve haftalık 40 saat üzerinde çalışanlarda anlamlı olarak yüksek saptanırken; gelir seviyesi hariç, bu gruplarda MET puanları düşük tespit edilmiştir. Tüm FAEÖ ve MET puanları arasında anlamlı negatif korelasyonlar bulunmuş ve her iki bağımlı değişken kendi içlerinde anlamlı pozitif korelasyonlar göstermiştir. Çalışmamızda önemli bir halk sağlığı sorunu olan fiziksel hareketsizliğin nedenleri ortaya konmuştur. Bu engelleri anlamak ve ortaya koymak gelecek çalışmalarda engellerin aşılması için uygun ve özgün stratejilere ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Being one of the common risk factors of chronical diseases, physical inactivity takes fourth place in the ranking of risk factors that cause death, worldwide. Physical inactivity prevalence was determined as 87% for women and %77 for men in Turkey. The aim of the study is to reveal the physical activity levels and barriers against physical activity of young adults. The methodological study part of the research planned as two phases with mixed pattern is completed with 352 participants that applied to Dokuz Eylül University Hospital Policlinics in August 2015. In the cross-sectional analytical study Physical Activity Barriers Questionnaire (PABQ), Socio-Demographic Data Questionnaire and International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form was performed to 18-45 years old 800 patients and relatives who applied to 12 Family Health Center in 11 central districts of the city İzmir, in October-November 2015. PABQ was detected as highly Turkish reliable and valid. In cross-sectional study 30.1% of participants found as inactive, 53.6% minimal active and 16.3% HEPA active. PABQ scores found to be significantly higher among women, 31-45 years old participants, participants with chronical diseases, smokers, those with lower education and income levels, participants with poorer health perception and those work above 40 hours/day; in the contrary these groups had lower MET scores except income levels. Significant negative correlations was found between all PABQ and MET scores and both two dependent variables showed significant positive correlations in itself. Being one of the important public health problems physical inactivity's reasons were revealed in our study. Understanding and uncovering of these barriers would enlighten proper and specific strategies to overcome barriers in the future studies.