Kronik hepatit B'ye bağlı karaciğer hasarı ve HBV DNA düzeyi ile hbsag ekspresyonu arasındaki ilişki
Relationships of chronic hepatitis B related liver injury and HBV DNA level with hbsag expression
- Tez No: 482922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA KURUÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Kronik Hepatit B (KHB) tüm dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Son yıllarda serum HBsAg kantitasyonunun hepatit B virüsü enfeksiyonunun monitorizasyonunda kullanılabileceğine dair veriler artmıştır. Bu çalışmada KHB'nin doğal seyrinde HBsAg düzey değişikliklerini değerlendirmek ve HBsAg düzeyi ile HBV DNA düzeyi ve karaciğer histopatolojisi arasındaki korelasyonu belirlemek amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya 06 Ağustos 2016-07 Haziran 2017 tarihleri arasında hastanemizin Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı polikliniği ve İç Hastalıkları AD Gastroenteroloji Dal polikliniğine başvuran, kronik hepatit B tanı kriterlerine uyan, takip ile tedavi kararı açısından başvuru tarihinden önceki son 1 yıl içinde ve başvuru sonrasında karaciğer biyopsisi yapılmış ancak tedavi almamış gönüllü ve 18 yaşından büyük hastalar dahil edildi. Hastalardan alınan serum örneklerinde HBsAg düzeyleri Elektrokemilüminesans yöntemi ile araştırıldı. Bulunan sonuçlarının, serum HBV DNA düzeyi ve karaciğer biyopsisi ile saptanan HAI ve fibrozis skoru ile korelasyonu analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 66 hastada serum HBsAg düzeyi ile cinsiyet, serum ALT düzeyi, HAİ düzeyi arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmadı (p=351, p=365, p=0.062). Hastalarda serum HBsAg düzeyleri ile yaş arasında negatif, orta güçte, anlamlı olmayan ilişki saptandı (r=-286, p=0.02).
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic hepatitis B (CHB) is an impotant health problem in the world. In recent years, evidences indicating that serum HBsAg quantification can be used for monitorization of HBV infection have been increased. This study aimed to evaluate HBsAg titers during the natural course of CHB and identify correlations between HBsAg titers and HBV DNA concentrations and liver histopatology. Method: From August 6, 2016 to June 7, 2017 in Infections Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic and Gastroenterology outpatient clinic of our hospital, untreated, ≥ 18 years old volunteers that fulfilled criteria for diagnosis of chronic hepatitis B, had undergone liver biopsy in the last 1 year preceding the date of application and after application, were included. HBsAg levels in serum samples were investigated by electrochemiluminescence immunoassay. Results were correlated by serum HBV DNA levels and HAI, fibrosis scores determined by liver biopsy. Results: In the 66 patients included in the study, relationship between serum HBsAg levels and gender, serum ALT and HAI levels were no statistically significant (p=0.351, p=0.365, p=0.062). Negative, moderate, corelation between serum HBsAg levels and age was found no statistically significant (r=0.286, p=0.02). The corelation between serum HBsAg levels and fibrosis scores were positive, moderate, statistically significant (r=0.386, p=0.001).