Kronik hepatit B hastalarında serum interleukin-1 α düzeyleri
Serum interleukin-1 α levels in patients with chronic hepatitis B infection.
  1. Tez No: 451227
  2. Yazar: MEHMET ASIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
HBV'ye bağlı hepatoselüler hasar oluşumunda immünolojik mekanizmaların anahtar rol oynadığı düşünülmektedir. İnterlökin-1 (IL-1), proinflamatuar sitokinlerin prototipidir T hücre aktivasyonunda görev alır. Bu çalışmada kronik hepatit B patogenezinde IL-lα'nın rolünün araştırılması planlandı. 25 kronik hepatit B hastası (grup 1) çalışmaya dahil edildi. 12 sağlıklı hepatit B taşıyıcısı (grup 2) ve 10 sağlıklı birey (grup 3) kontrol grubu olarak alındı. Grup 1'deki hastaların 21'i erkek, 4'ü kadın ve ortalama yaşları 31,4±8,0 yıl idi. Grup 2'de yaş ortalamaları 29,5±7,1 yıl olan 8 erkek ve 4 kadın ve grup 3'te yaş ortalamaları 28,4±4,3 yıl olan 7 erkek ve 3 kadın bulunuyordu. Grup l'deki hastaların karaciğer biyopsilerinin histolojik incelenmesinde inflamasyon, 3 hastada grade 1, 16 hastada grade 2 ve 6 hastada grade 3, fıbrosis ise 10 hastada stage 1, 9 hastada stage 2 ve 6 hastada stage 3 bulundu. Ortalama serum IL-lα konsantrasyonları grup 1,2 ve 3 için sırasıyla 4,20 ±0,87 pg/ml, 2,14±1,46 pg/ml ve 1,35±0,40 pg/ml olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The complex pathophysiological mechanisms underlying viral persistence is not fully understood in chronic hepatitis B infection but immunologic mechanisms are believed to play a key role in HBV associated hepatocellular injury. Interleukine-1 (IL-1) is the prototype of proinflammatory cytokines. It is primarily secreted from mononuclear cells in response to various stimuli and involved in regulation of acute phase responses and T cell activation. This study is conducted to investigate the role of IL-lα in the pathogenesis of chronic hepatitis B infection. 25 patients with chronic HBV hepatitis were taken into the study. 10 healthy subjects and 12 healthy HBV carriers were selected as control groups. The chronic hepatitis B group (Group 1) consisted of 21 Males and 4 Females subjects with a mean age of 31.4±8.0 years. Healthy HBV carriers with normal aminotransferases (Group 2) consisted of 8 Males and 4 Females (mean age 29.5±7.1) and healthy controls (Group 3) consisted of 7 Males, 3 Females (mean age 28.4±4.3). Liver biopsy findings revealed, grade 1 necroinflammatory activity in 3, grade 2 in 16 and and grade 3 in 6 patients and stage 1 fibrosis in 10, stage 2 fibrosis in 9 and stage 3 fibrosis in 6 subjects. Serum samples were collected and serum IL-lα concentrations were determined with ELISA technique (R&D Systems, Oxon, UK). Mean serum IL- la concentration was higher in Group 1 (4.20 ±0.87 pg/ml) than the control groups (2.14±1.46 pg/ml in Group 2 and 1.35±0.40 pg/ml in Group 3. The difference was statistically significant (p0.05). There was no correlation between ALT, HBV DNA levels or HBe antigen status and serum IL-la levels. There seemed to be a direct relation between fibrosis scores and an inverse relation between inflammation scores and serum IL-lα levels. Mean serum IL-lα levels were 7.51±4.42 pg/ml, 4.06±1.06 pg/ml, 2.92±0.96 pg/ml for grade 1,2 and 3 and 3.59±1.45 pg/ml, 3.03±1.11 pg/ml and 6.98±1.99 pg/ml for stage 1,2 and 3 fibrosis respectively. These differences were not statistically significant (p>0.05). In conclusion, serum IL-lα levels are elevated in chronic hepatitis B but no correlation between IL-lα levels and the level of inflammation and fibrosis in liver biopsies was found. Serum IL-lα may play role in the pathogenesis of chronic hepatitis B infection by means of disturbed immunologic and inflammatory mechanisms. Further studies with larger series are necessary to understand the exact role of IL-lα in the pathogenesis of the disease.