0-12 aylık bebeklerde konstipasyon görülme sıklığının belirlenmesi
Determination of prevalence of constipation in 0-12 months infants
  1. Tez No: 482973
  2. Yazar: HACER SÜTCÜ ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ HİSAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Konstipasyon bir hastalık olmayıp, günlük yaşantıyı olumsuz etkileyen öznel bir semptom olmakla birlikte toplumun genel popülasyonunu %2-28 oranında etkilemektedir. Bu araştırma 0-12 aylık bebeklerde konstipasyonun görülme sıklığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkisel olarak planlanan araştırmanın evrenini Konya Karapınar Merkezinde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri oluşturmakta olup, araştırmanın örneklem büyüklüğünün belirlenmesinde“bir toplumdaki oranın belirli bir doğrulukla tahmininde”önerilen bir tablodan yararlanılmıştır. Örneklem seçimi ise basit rastgele örneklem yöntemi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 47 soru içeren Bebek ve Aile Veri Toplama Formu, konstipasyonun tanılanması için yenidoğan ve süt çocukluğu döneminde kullanılan Roma III kriterleri ve dışkı kıvamını değerlendirmek için Bristol Dışkı Skalası kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından çocuğun annesinden yüz yüze görüşme tekniği ile Nisan 2016-Haziran 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmanın verileri bilgisayar ortamında, tanımlayıcı istatistikler için sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, değişkenlere göre konstipasyon görülme durumunun karşılaştırılmasında ki-kare analizi ve konstipasyon görülme durumuna etkisi olan değişkenleri bir arada değerlendirmek için lojistik regresyon (enter) analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bebeklerin aileleri %19.7'sinde konstipasyon şikayeti olduğunu bildirirken Roma III kriterleri kullanıldığında %17.7'sinde konstipasyon görülmüştür. Konstipasyon görülen olguların %44.4'ü kız, %55.6'sı erkekti. İlk sütün verilmediği olguların %32.1'inde ve ek gıdaya 6. aydan önce başlayanların %30.2'sinde konstipasyon şikayeti bulundu. Konstipasyon şikayeti olan olguların %50'sinde annede de konstipasyon şikayeti vardı. Sonuç olarak; ilk süt verilme durumu ve ek gıdaya başlama zamanı konstipasyon şikayetinin görülmesini etkilemektedir. Bu nedenle bebeklere ilk besin olarak kolostrumun verilmesi, bebeğin büyüme ve gelişmesinde yeterliyse ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve annelerin beslenme alışkanlıklarını gözden geçirip posalı gıdalar tüketmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Constipation is not a disease but a subjective symptom that affects daily life negatively. And it affects the general population of the society by 2-28%. This study was conducted to determine the incidence of constipation in 0-12 month old children. The universe of the descriptive and relationally planned research is the Family Health Centers located in the Karapınar Center in Konya. A table that“estimates the proportion in a society with a certain accuracy”. was utilized to determine the sample size of the study. The selection of the sample was made by simple random sampling method. In the collection of the data, the Child and Family Data Collection Form containing 47 questions generated by the researcher was used. The Roma III criteria used in the neonatal and infancy period for the diagnosis of constipation and the Bristolian Scale were used to assess stool consistency. The data were collected by the researcher from April 2016 to June 2016 with a face-to-face interview technique from the child's mother. The data of the study were made in computer environment using numerical, percent, mean and standard deviation analysis for descriptive statistics. In comparison of constipation with variables. Logistic regression (enter) analysis was performed to evaluate the variables that are effective for chi-square analysis and constipation occurrence. Constitution was observed in 17.7% of Roma children while the parents of the children participating in the study reported constipation complaints of 19.7%. 44.4% of the constipated patients were female and 55.6% were male. In the cases where the first breastfeed was not given, 32.1% complaints of constipation were recorded. and constipation complaints were found in 30.2% of those who started supplementary food before 6th month. 50% of the cases with constipation complaints had constipation complaints in the mother too. As a result; the first breastfeed status and the time to start supplementary food affect the appearance of constipation complaints. Therefore it may be advisable to give colostrum as the first food to infants and if the growth and development of the baby is sufficient, only breastfeeding may be recommended for the first six months and mothers may be advised to review their nutrition habits and consume dry foods.