Sıçan korpus kavernozumda kasıcı ajanlar üzerine leptinin etkisi
Effect of leptin on constructing agents on rat corpus cavernosum
- Tez No: 482979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK CEM SONER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu in vitro çalışmada, korpus kavernozum (KK) dokusunda etki gösteren fenilefrin (FE), serotonin (5HT) ve asetilkolin (ACh)'ın etkisinin leptin inkübasyonu sonrası neden olduğu değişiklikler ve bu etki üzerine endotel kaynaklı nitrikoksid (NO)'nun rolü olup olmadığı incelenmiştir. Sıçanların KK dokuları sıcaklığı 37C' de sabit tutulan %95 O2- %5 CO2 karışımı ile gazlandırılan ve Krebs-Henseleit (KHS) solüsyonu içeren 10 ml' lik izole organ banyolarına alındı. Uygulanan prosedürlere verilen cevaplar izometrik olarak kaydedildi. Leptin inkübasyonunun 3x10-6M FE yanıtları üzerine olan etkisinin değerlendirildiği grupta, 30 dak süre ile KK dokusunun leptin ile inkübe edilmesi FE yanıtlarında anlamlı bir azalmaya neden oldu. Leptinin 3x10-5M 5HT kasılma yanıtları üzerine olan etkisinin değerlendirildiği diğer grupta da 30 dak süre ile KK dokusunun leptin ile inkübe edilmesi 5HT yanıtlarında anlamlı bir azalmaya neden oldu. Leptin inkübasyonu kümülatif olarak uygulanan (10-9 ve 10-5M) ACh gevşeme yanıtlarını arttırmamıştır. ACh gevşeme yanıtı Leptin+L-NAME inkübasyonu yapılan grupta azalırken sadece leptin inkübasyonunun olduğu grupta artış göstermemiştir. Bu sonuçlar; sıçan KK dokusunda leptin inkübasyonunun vazokonstriktör ajanların etkisini azalttığını, ACh gevşeme yanıtları üzerine artırıcı etki oluşturmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the effects of phenylephrine (FE), serotonin (5HT) and acetylcholine (ACh) in corpus cavernosum (KK) after leptin incubation, and the role of endothelin-derived nitric oxide (NO) on these effects were investigated. Rat KK tissue rings were placed in tissue baths (10 ml) containing Krebs-Henseleit solution (KHS) and gassed with 95% O2- 5% CO2 at constant 37C. The responses to the applied procedures were recorded isometrically. In the group in which the effect of leptin incubation of 3x10-6M FE responses was assessed, incubation of KK tissue with leptin for 30 minutes caused a significant decrease in FE responses. In the other group in which the effect of leptin of 3x10-5M 5HT contraction responses was evaluated, incubation of KK tissue with leptin for 30 minutes resulted in a significant decrease in 5HT responses. Leptin incubation did not increase ACh cumulative response (10-9 and 10-5M). ACh relaxation response decreased in the leptin + L-NAME incubation group, it did not show any increase in leptin incubation group. These results demonstrated that leptin incubation in rat corpus cavernosum tissue reduced the effect of vasoconstrictor agents and did not have an enhancing effect on ACh relaxation responses.