Cavitas glenoidalis'in multidedektör BT ile morfometrik analizi
Glenoid cavity, morphometric analysis of multidedector tomography
  1. Tez No: 482980
  2. Yazar: ALİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUĞRUL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamız Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'ndaki Multidedektör BT kullanılarak 391 bireyin skapulaları (197 erkek, 194 kadın) ölçülmüştür. Cavitasglenoidalis uzunluğu, cavitasglenoidalis genişliği, cavitasglenoidalis çevresi, cavitasglenoidalis derinliği, glenoid çentiğe sahip ise çentik seviyesindeki cavitasglenoidalis genişliği, cavitasglenoidalisindex'i, maksimum scapula uzunluğu ve maksimum scapula genişliği ölçülmüştür. Ölçümler sağ ve sol scapulalar da ayrı ayrı gerçekleştirilmiştir. Cavitasglenoidalistiplendirmesi sağ ya da sol scapulaya göre yapılmıştır. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics21.0 ile yapılmıştır. Erkeklerin yaş aralığı 9-94, yaş ortalaması ise 60.28±15.43; kadınların yaş aralığı 10-92, yaş ortalaması ise 58.82±16.38 olarak tespit edilmiştir.Ölçüm yapılacak bölgelerde kırık olan scapula ve zarar görmüş cavitasglenoidalis'ler çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çalışmamızda cavitasglenoidalis uzunluğu erkeklerde 4.16±0.30, kadınlarda 3.64±0.24 olarak tespit edilmiştir. Bu mesafe sağda 3.92±0.38, solda 3.88±0.37 olarak saptanmıştır. Cavitasglenoidalis genişliğine dair veriler ise erkeklerde 2.86±0.23, kadınlarda 2.44±0.20 olarak tespit edilmiş, ayrıca çalışmamızda CGG sağda 2.66±0.31, solda 2.64±0.29 olarak bulunmuştur. Cavitasglenoidalisdernliği erkeklerde 0.45±0.12, kadınlarda 0.38±0.09 olarak bulunmuştur. Çalışmamızdaki çentik seviyesindeki anteroposteriorgenişlik değerleri ise sağda 1.92±0.22, solda 1.88±0.21 olarak tespit edilmiştir. Ölçülen scapula genişliği ise . erkeklerde 10.67±0.67, kadınlarda 9.49±0.60 , sağ ve sol değerleri ise sırasıyla 10.05±0.84, 10.12±0.89 'dır. Scapula uzunluğu ise çalışmamızda ise erkeklerde 16.04±1.04, kadınlarda 14.01±0.93 olarak tespit edilmiştir. Ayrıca aynı ölçüm parametresi sağda 15.00±1.41, solda 15.08±1.42 olarak bulunmuştur. Cavitasglenoidalis şekillerine göre yapılan tiplendirmede erkek %52.2 armut tipi, %28.0 ters virgül tipi, %19.8 oval tipi, kadınlarda %54.1 armut tipi, %28.9 ters virgül tipi, %17.0 oval tipi bulunmuştur. Çentik sayıları göz önüne alındığında ise sağ tarafın %87'sinin çentikli, %13'ünün çentiksiz, sol tarafın ise %87.5'inin çentikli, %12.5'sinin çentiksiz olduğu belirlenmiştir. Literatürlerden farklı olarak erkek ve kadınların sağ-sol indekslerine de bakılmıştır. İndeks değerleri erkeklerde sağda %68.74±5.31, solda %68.91±6.16; kadınlarda sağda %67.08±4.70, solda %67.35±4.75 olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In our study, Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty in Radiology Department Multidector CT scan 391 individuals scapulae (197 males, 194 females) were measured. Glenoid cavity length, glenoid cavity width, glenoid cavity circumference, glenoid cavity depth, glenoid wedge width, cortical glenoidalis width, cortical glenoidalis index, maximum scapula length and maximum scapula width were measured. Measurements were performed separately on the right and left scapulas. Typing of glenoid cavity was done on the right or left scapula. Statistical analysis was performed with IBM SPSS Statistics 21.0. The age range of males was 9-94, the mean age was 60.28 ± 15.43; The age range of the women was determined as 10-92, and the average age was determined as 58.82 ± 16.38. The scapula and the damaged glenoid cavity fractures were not included in the study areas. The length of the glenoid cavity in our study was 4.16 ± 0.30 in males and 3.64 ± 0.24 in females. This distance was 3.92 ± 0.38 on the right and 3.88 ± 0.37 on the left. Glenoid cavity width was found to be 2.86 ± 0.23 in males and 2.44 ± 0.20 in females. Also in our study, CGG was 2.66 ± 0.31 on the right and 2.64 ± 0.29 on the left. Glenoid cavity association was 0.45 ± 0.12 in males and 0.38 ± 0.09 in females. The anteroposterior width values ​​at the notch level of our study were 1.92 ± 0.22 on the right and 1.88 ± 0.21 on the left. The measured width of the scapula is. 10.67 ± 0.67 for males, 9.49 ± 0.60 for females and 10.05 ± 0.84 and 10.12 ± 0.89 for right and left, respectively. The length of the scapula was 16.04 ± 1.04 for males and 14.01 ± 0.93 for females. In addition, the same measurement parameters were found to be 15.00 ± 1.41 on the right and 15.08 ± 1.42 on the left. According to Glenoid cavity types, male 52.2% pear type, 28.0% reverse coma type, 19.8% oval type, 54.1% pear type, 28.9% reverse comma type and 17.0% oval type were found in male, female. When the numbers of notches are taken into consideration, it is determined that 87% of the right side is notched, 13% is notched, 87.5% is notched and 12.5% ​​is notched on the left side. Unlike literature, the left and right indices of men and women are also examined. The index values were 68.74 ± 5.31% in the right and 68.91 ± 6.16% in the left in males; 67.08 ± 4.70% on the right and 67.35 ± 4.75% on the left in women.