0-6 yaş grubu çocuğa sahip sağlık çalışanı olan/olmayan annelerin ateş konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının karşılaştırılması
Compari̇si̇on of knowledge, atti̇tudes and behavi̇ours of health care/non-health care mothers whi̇ch havi̇ng 0-6 years chi̇ldren about fever
- Tez No: 482990
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN AYŞİN ARTIRAN İĞDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş-Amaç: AteĢ çocukluk çağında sık görülen bir durumdur. Vücudun doğal savunma mekanizmalarından biri olmasına rağmen, aileler tarafından genellikle bir hastalık olarak algılanmakta ve aileleri çok fazla tedirgin etmektedir. Bu çalıĢmayla, 0-6 yaĢ grubu çocuğa sahip annelerin ateĢ ile ilgili bilgilerini, ateĢli çocuğa yaklaĢımlarını ve evde uyguladıkları ateĢ tedavilerini karĢılaĢtırmak; sağlık çalıĢanı olan ve olmayan annelerin yanlıĢ/uygun olmayan yaklaĢımlarını belirlemek amaçlanmıĢtır. Materyal-Metod: . Bu çalıĢma gözlemsel analitik tipte kesitsel bir çalıĢma olup; ġubat 2016-Haziran 2017 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniğine baĢvuran ve 0-6 yaĢ grubu çocuğu olan 623 anne ile yapıldı. Literatür taranarak oluĢturulan çoktan seçmeli ve açık uçlu 57 sorudan oluĢan bir anket formu ve Ebeveyn AteĢ Yönetimi Ölçeği (PFMS-TR) ile veriler toplandı; IBM SPSS Statistics 22 programı kullandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Fever is one of the most common problems in childhood. Despite being one of the body's natural defence mechanisms, it‟s often perceived as a disease by the family and could be very disturbing for them. In this study, we aimed to compare knowledge about the fever of mothers with 0-6 years-old children, their approaches to febrile child and fever treatments applied at home. We also aimed to determine mothers wrong or inappropriate attitudes according being health care worker or not. Materials and Methods: This observational analytical type cross-sectional study conducted between February 2016 and June 2017. 623 mothers having children 0-6 years-old and applied to the family medicine outpatient clinics were selected for the study. Data were collected with a questionnaire consisting of 57 multiple-choice open-ended questions and with Parent Fever Management Scale (PFMS-TR).