0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin ateş konusundaki bilgileri ve ateşli çocuğa yaklaşımlarının değerlendirilmesi
The knowledge of mothers with 0-6 age group children on fever and the evaluation of their approach to children with fever
- Tez No: 814617
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT, UZMAN MERVEGÜL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ateş çocukluk çağının en sık karşılaşılan semptomlarının başında gelir. Genellikle şiddetli bir hastalık bulgusu olmamasına karşın, anneleri kaygılandıran ve pediatrik acil servislere sıklıkla başvuruya neden olan bir şikayettir. Çocuklarda görülen ateş durumları annelerde korku ve ateş fobisi yaratarak endişeye neden olmakta, bu korku ve fobi doğru olmayan ateş tedavi metodları denenmesine neden olmaktadır. Ateşin tanımlanmasının ve tespit edilmesinin doğru yapılması sonrasında da tedavisinde annelerin ve sorumlu ebeveynin bilinçlendirilmesinin çocuğa bakan kişinin endişelerini azaltacağını düşünmekteyiz. Bu çalışmayla, 0-6 yaş arasında çocuğu olan annelerin ateş konusundaki bilgilerini, ateşli durumlara yaklaşımlarını ve evlerinde yaptıkları ateş tedavi yöntemlerini karşılaştırmak hedeflenmiştir. Çalışmamız 01.09.2022-01.03.2023 tarihleri arasında aile hekimliği polikliniğimize başvuran 0-6 yaş arası çocuğa sahip ve çalışmamıza katılmaya gönüllü olan 225 anne üzerinde yapıldı. Çalışma sırasında katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedilerek ateş hakkında bilgileri ve ateş konusunda yaklaşımları ile ilgili anket uygulandı. Çalışmamıza katılan annelerin %59,6'sı 26-35 yaş aralığında, %98,2'si evli, %78,7'si üniversite ve üzerinde eğitim seviyesine sahip ve %29,3 ü sağlık çalışanı olarak görev yapmaktadır. Annelerin%97,3'ü evde ateş ölçer bulundurmaktaydı ve %75,6'sı normal vücut sıcaklığını, %48,9'u 'kaç derecenin üzerine ateş dendiğini' (termometre okumayı) bilmekteydi. Çocuğun ateşi olduğunda ilk yapılan uygulamaların başında %65,8 ile giysilerini çıkarmak, sonraki uygulamalarda ise en fazla %80 oranla ateş düşürücü vermek olduğu bulunmuştur. En fazla tercih edilen ilaç grubu %69,8 oranla parasetamol olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fever is one of the most common symptoms of childhood. Although it is not usually a sign of severe disease, it is a complaint that worries mothers and causes frequent visits to pediatric emergency services. Fever situations in children cause anxiety by creating fear and fire phobia in mothers, and this fear and phobia cause mothers to try incorrect, even wrong and harmful fever treatment methods for their children. It is thought that raising the awareness of mothers and responsible parents in the treatment of fever, after identifying and detecting fever correctly, will reduce the concerns of the caregiver. Because mothers often think of fever as a disease rather than a symptom or sign, they have erroneous ideas and thoughts about fever and its possible complications. In this study, it was aimed to compare the knowledge of mothers with children between 0-6 years of age, their approach to febrile conditions and the fever treatment methods they used at home. This study was carried out at the Ministry of Health Ordu University Training and Research Hospital between 01.09.2022 and 01.06.2023. The study was carried out on mothers with children aged 0-6 years who applied to Ordu University Family Medicine outpatient clinics and wished to participate in the study. Voluntary consent forms were signed by 225 mothers. The sociodemographic data of the participants were recorded and a questionnaire of 49 questions was applied about Fever.Of the mothers participating in our study, 97.3% had a thermometer at home, 75.6% had a normal body, 48.9% knew 'how high a temperature is called fever' (on a thermometer). It is the place where it is necessary to remove the clothes with 65.8% at the beginning of the first fires in the house where there is a fire, and to give a maximum fire reduction power of 80% in the next application. The most preferred drug group was found as 69.8% paracetamol. There are flowers that vary between the neighborhoods, education homes, place of residence and income of the mothers participating in our study, and the distribution of their pores according to the dozen of antipyretics. When asked about the reason that worries you the most in a child with fever, the highest rate of response was relapse with 85.3%. When the health institution they applied for the first time was questioned during working hours, private hospital pediatric outpatient clinics answered the most with a rate of 30.7%. While the rate of information consumption from a healthcare worker on fire and approaches to the environment was 73.3%, the rate of those who wanted to receive training on fever measurements and approaches to the environment was 79.1%. Fever situations in children cause anxiety by creating fear and fever phobia in mothers, and this fear and phobia cause mothers to resort to inappropriate, even wrong and harmful fever reducing methods for their children. It is necessary to inform mothers about fever and approaches to children with fever with up-to-date information by healthcare professionals, and to establish correct information and approaches in this regard. After identifying and detecting fever correctly, raising the awareness of mothers and responsible parents in the treatment will reduce the concerns of the caregiver and ensure that misapplications are avoided.