Acil servise helikopter ile getirilen hastaların REMS ve NACA skoruna göre değerlendirilmesi
REMS And NACA score analysis of the patients transported to hospital emergency services by helicopter ambulances
  1. Tez No: 482991
  2. Yazar: YUSUF CAN YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL KATI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Geriye dönük olarak yaptığımız bu çalışmada 2008 yılında Türkiye'de faaliyete başlayan hava ambulans hizmetinin 2014-2016 tarihleri arasındaki 2 yıllık süreçte Samsun bölgesindeki hizmetlerinin değerlendirmesini yaparak, güncel literatür ışığında hava ambulans hizmetinin gelişimine katkı sağlamayı hedefledik. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2016 tarihleri arasında helikopter ambulans ile getirilen hastaların REMS ve NACA skorlarına göre değerlendirerek geriye dönük olarak incelenmesi ile yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalara ait bilgilere, hastane otomasyon sistemi aracılığı ile ulaşıldı. Arşivden dosyaları çıkartılarak veriler elde edildi. Bu veriler çalışma formuna kayıt edildi. Veriler SPSS paket programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubumuzda yer alan 77 hastanın 56'sı (%72.7) erkek, 21'I (27.3) ise kadın hastaydı. Yaş gruplarına göre bakacak olursak %32.5 i 18 yaşının altında olan hastalardı. Samsun ilinde helikopter ambulans ile en çok hasta sevk edilen ilçenin %42.9 ile Vezirköprü ilçesi olduğu görüldü. En çok sevkin gerçekleştiği mevsim, ağustos ayında en üst düzeyde olmak üzere yaz mevsimi olarak saptandı. Aralık, Ocak, Şubat aylarında 2 sene boyunca hiç hasta sevkinin gerçekleşmediği tespit edildi. En çok sevk edilen hasta grubu %72.7 ile travma hastaları olarak belirlendi. Getirilen hastaların %62'sinin GKS sının 15 olduğu belirlendi. Mortalite oranı ise %15.6 olarak hesaplandı. Sonuç: Helikopter ambulanslar, seçilmiş vakalarda ve hızlı transportun gerektiği hastalarda çok hızlı ve uygun şekilde taşımayı sağlayarak hayat kurtarıcı olmaktadır. Fakat ülkemizde helikopter ambulansların verimliliği ve etkinliği ile ilgili yapılmış çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Helikopter ambulans ile nakil yaparken hastaları daha doğru seçip uygun sevk yapılması için NACA ve REMS skorları kullanılabilir. Maliyetli olan hizmeti en verimli şekilde kullanmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The air ambulance services have a very recent history in Turkey and thus have not been studied in depth in clinical studies since their introduction in 2008. We aim to improve the air ambulance services through performing a systematic clinical study of the helicopter ambulance activities in Samsun region between 2014 and 2016. Tools and Methods: This study investigates the information obtained from patients transported to Ondokuz Mayis Universitesi by helicopter ambulances between January 1st 2014 and December 31st 2016. The REMS and NACA scores of the patients are studied retrospectively. The data pertaining to the patients included in this study is obtained from the hospital archive through the information automation system of the hospital. The data is digitized and processed on the spreadsheets and then analyzed on the SPSS software package for statistical studies. Results: Based on the data included in our studies, 72.7% of the reported cases involve male patients (56 out of 77). In terms of age, 32.5% of the patients are under 18. Vezirkopru is found to be the leading province of Samsun in terms of number of patients (42.9%) transported to the hospital using the helicopter ambulance services. The number of transported patients increased in summer, peaking in August. It is also found that no patients were transported by helicopter ambulances in the months of December, January and February between 2014 and 2016. The most frequently transported group is the trauma patients comprising of 72.7% of the total number of cases. It is found that 62% of the transported patients have a GKS of 15. The mortality rate of the transported patients is calculated to be 15.6%. Conclusions: The helicopter ambulances provide a life-saving service for time-critical patients as they facilitate a rapid and convenient transportation in emergency cases. There are only very limited studies dedicated to the efficiency and efficacy of the helicopter ambulance method in our country. In this thesis, it is proposed that the NACA and REMS scores can be useful metrics for improving evaluation process of the patients subject to the helicopter ambulance services. The high costs associated with such critical service require improving the related triage process for better efficacy and efficiency.