Oksijen endükte retinopati in vivo fare modelinde intravitreal ve intraperitoneal siyanidin-3-glikozit enjeksiyonunun retinal endotelyal hücre proliferasyonu, retina morfolojisi ve apoptotik hücre ölümüne etkisi
Effect of intravitreal and intraperitoneal cyanidine-3-glucoside injection on retinal neovascularization, mitochondrial morphology and apoptotic cell death in an oxygen induced retinopathy mouse model
  1. Tez No: 482997
  2. Yazar: ZEYNEP EYLÜL ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İMREN AKKOYUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çalışmamızda in vivo oksijen endükte retinopati (OER) fare modelinde C57BL/J6 tipi fare kullanılarak, Siyanidin-3-Glikozit'in farklı dozlarda retinal endotelyal proliferasyonu, retinal ve apoptotik hücre ölümüne etkisi incelenmiştir. Toplam 40 adet C57BL/J6 fareden 30'u postnatal 7 ile 12. gün arası %75±2 oksijene tabi tutulmuştur. Her grupta 5 fare olmak üzere 8 grup oluşturulmuştur. Grup A işlem görmemiş negatif kontrol grubunu oluşturmuştur. Grup B-S %75±2 oksijene tabi tutulmadan intravitreal lµl DMSO enjeksiyonu yapılan kontrol grubu; Grup C %75±2 oksijene tabi tutulan, enjeksiyon uygulanmayan kontrol grubunu; Grup D-S ise %75 oksijene tabi tutulup lµl DMSO enjeksiyonu yapılan kontrol grubunu oluşturmuştur. Grup E 300ng/µl intravitreal Siyanidin-3-Glikozit enjekte edilen grup, Grup F 600ng/µl intravitreal Siyanidin-3-Glikozit enjekte edilen grubu oluşturmuştur. Grup G farelerine intraperitoneal 0.05mg/kg; Grup H farelerine ise 0.1mg/kg intraperitoneal Siyanidin-3-Glikozit enjekte edilmiştir. Neovaskülarizasyon iç limitan membran vitreal yüzünde endotelyal hücre proliferasyon sayımıyla kantifiye edilmiştir. Histolojik inceleme ışık mikroskopi ve ultrastrüktürel inceleme elektron mikroskopi ile gerçekleştirmiştir. Apoptotik aktivite terminal deoxynucleotidyl transferase deoxy-UPT-nick end labeling (TUNEL) yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to evaluate the effects of different Cyanidin-3-Glucoside concentrations on retinal endothelial cell proliferation, retinal structure and apoptotic activity after intravitreal and intraperitoneal injection in an oxygen induced retinopathy (OIR) mouse model. A total of 40 of C57BL⁄ J6 mice were used, 20 being exposed to 75 ± 2% oxygen from postnatal day 7 to day 12. On day 12, in group D-S 1µl intravitreal DMSO was injected in one eye. In group E 300 ng/µl intravitreal Cyanidin-3-Glucoside (IVC), in group F 600 ng/µl IVC was injected. In group G 0.05mg/kg intraperitoneal Cyanidin-3-Glucoside (IPC), in group H 0.1mg/kg IPC was injected. Control group C mice were exposed to hyperoxia with 75%±2 oxygen without receiving any injection. Control group B-S was maintained in room air and received 1µl of sterile DMSO solution intravitreally. Non-exposed mice served as negative controls (group A). Neovascularization was quantified by counting the endothelial cell proliferation on the vitreal side of the inner limiting membrane of the retina. Histological and ultrastructural changes were examined by light and electron microscopy. Terminal deoxynucleotidyl transferase deoxy-UTP-nick end labeling (TUNEL) was used to detect apoptosis.