Neoadjuvan kemoterapi sonrası uygulanan akciğer rezeksiyonlarında sağ-kalım ve sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of survival and results in lung resections after neoadjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 483007
  2. Yazar: ADEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEKTA ALTEMUR KARAMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Akciğer kanseri kadın ve erkeklerde en sık ölüm sebepleri arasında birinci sırada yer almaktadır. Erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserleri dahi cerrahi rezeksiyon sonrası erken dönemde nüks ve metastazlar görülmektedir. Bu nedenle cerrahi rezeksiyon öncesi neoadjuvan KT uygulanarak nüks ve mikrometastazlar engellenmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda Trakya Üniversitesi Sağlık ve Araştırma Merkezi Göğüs Cerrahisi kliniğinde 21 şubat 2004 ile 1 Nisan 2017 arasında küçük hücreli dışı akciğer kanseri nedeniyle neoadjuvan kemoterapi alan ve sonrası akciğer rezeksiyonu yapılan olgularda neoadjuvan kemoterapi'nin sonuçlarının ve sağkalıma etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmamıza %93,2'si erkek ve yaş ortalaması 58,39 ± 8,221 olan 59 olgu dahil edildi. Olgulara 1-6 kür, önce neoadjuvan kemoterapi verildi. Kemoterapi öncesi 12 (%20) olgu Evre IIA ve daha düşük evrede ve 47 (%80) olgu Evre IIB ve daha yüksek evredeyken; neoadjuvan kemoterapi sonrası %83 (49) olgu Evre IIA ve daha düşük evrede ve %17 (10) olgu Evre IIB ve daha yüksek evrede olduğu saptandı. Kemoterapi'nin anlamlı derecede tümör evresini küçülttüğü, lenf nodu evresinde anlamlı değişiklik olmadığı izlenmiştir (p=0,038). En sık uygulanan cerrahi yöntem lobektomi (n=31 (%52,5)) olup sağkalıma pnömonektomi (ort. 53,5 ay)'den sonra en yüksek olduğu rezeksiyon şekli olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildir (ort. 33 ay). Tümör en sık sol üst lobda (n=16 (%27,1)) ve en sık skuamoz hücreli karsinom (n=35 (%30,5)) tipinde görüldü. Sonuç olarak çalışmamızda neoadjuvan kemoterapi'nin cerrahi rezeksiyon öncesinde tümör çapını anlamlı derecede küçülttüğü, rezektabiliteyi arttırdığı, ancak sağkalım üzerine istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Lung cancer ranked among the most frequent causes of death in men and women. Even early stage non-small cell lung cancer recurrence and metastases are seen early after surgical resection. For this reason, neoadjuvant chemoterapy is performed before surgical resection to prevent recurrence and micrometastases. In our study, we retrospectively reviewed that have reclaimed chemotherapy and undergone lung resection for non-small cell lung cancer at the Trakya Univercity of Faculty of Medicine, department of Thoracic surgery between February 2004 – 1 April 2017. In this study 59 cases were included in which 93.2% were male and the mean age was 58.39 ± 8.221. Cases received 1-6 cure of neoadjuvant chemoterapy before surgery while 12 ( 10%) cases were lower more than stage IIA and 47 (80%) cases were upper more than stage IIB before chemotherapy, 49 (80%) cases were lower more than stage IIA and 10 (17%) cases were upper more than stage IIB. It was observed that chemotherapy statistically significantly decreased tumor size (p = 0.038), and there was no statistical significant change in stage of lymph node. Althought the most common surgical procedure was lobectomy (n = 31 (52.5%)) that was the highest survival after pneumonectomy (mean 53.5 months), it was not statistically significant (mean 33 months). The tumor was most commonly seen in the left upper lobe (n = 16 (27,1%)) and squamous cell carcinom type (n = 35 (30,5%)). In conclusion, our study showed that neoadjuvant chemotherapy significantly decreased tumor size before surgical resection and increased resectability but not statistically significant difference on survival.