Bir üniversite hastanesi çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda beslenme davranışının değerlendirilmesi
Investigation of eating behavior in children with attention deficit hyperactivity disorder whom were referred to a child and adolescent psychiatry outpatient clinic of university hospital
- Tez No: 483006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK GÖRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmamızda polikliniğimizde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı alan çocukların beslenme davranışları ve beslenmeleri ile ilişkili olabilecek faktörler değerlendirilmiştir. Araştırma grubu olarak, polikliniğimizde ilk kez DEHB tanısı konan, tedavi almayan ve başka bir kronik tıbbi hastalığı bulunmayan, 6-9 yaş aralığındaki 86 olgu ile kontrol grubu olarak, kronik tıbbi ve psikiyatrik hastalığı olmayan, yaş ve cinsiyet açısından benzer 86 olgu alındı. Çalışmaya dahil edilen araştırma ve kontrol grubu olgularına sosyodemografik veri formu, Çocuklarda Yeme Davranışı Anketi (ÇYDA), Çocuk ve Ergenlerde Davranım Bozuklukları İçin DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği - Turgay (T-DSM-IV) ve Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi uygulandı.Olguların boy ve kilo ölçümleri yapılarak, boy ve kilo z skorları ve vücut kitle indeksi persantilleri (VKİ-p) hesaplandı. DEHB'li olguların ÇYDA içme tutkusualt ölçek puanı kontrollere göre anlamlı yüksek bulundu.DEHB grubunda ÇYDA gıda heveslisi, duygusal aşırı yeme ve içme tutkusu alt ölçek puanları ile T-DSM-IV DEHB toplam puanı arasında pozitif yönde ilişki bulundu. DEHB'li olguların kontrollere göre daha sık öğün tükettiği, daha az su içmeyi tercih ettikleri, daha uzun süre TV ve bilgisayar ile vakit geçirdikleri, daha kısa süre anne sütü aldıkları bulundu. DEHB'li olguların kontrollere göre daha yüksek kiloya sahip olduğu ve boy uzunluğu açısından ise gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı bulundu. DEHB grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek oranda obezite ve aşırı kiloluluk, daha düşük oranda düşük kilolulukolduğu istatiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışmamız sonucunda,polikliniğe başvuran DEHB'li çocuklardabozulmuş beslenme davranışları ve yüksek oranlarda obezite bulunabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study eating behavior and related factors were assessed in children who were diagnosed withAttention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) in our outpatient clinic. 86 cases of newly diagnosed ADHD without medical treatment and chronic medical disease,between 6-9 years oldwere obtained as the study group and 86 cases without chronical medical and psychiatric disease, matched gender and age were obtained as the control group. Sociodemographic data form, Children's Eating Behavior Questionnaire (CEBQ), TheTurgay DSM-IV Based Disruptive Behavior Disorders Child and Adolescent Rating and Screening Scale, (T-DSM-IV-S)and Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children were applied to all groups. Weight and height of all cases were measured and weight and height z scores, body mass index percentiles (BMI-p) were calculated. CEBQ desire to drink subscale scores were found significantly higher in ADHD cases than controls. CEBQ food responsiveness, emotional overeating and desire to drink subscale scores were found as positively correlated with T-DSM-IV-S ADHD total scores in ADHD group. It was found that ADHD cases eat more meals, prefer to consume less water, spent more time on TV and computer and had shorter breastfeeding period than controls. Weight of ADHD cases were found higher than controls and no significant differences of height was found between the two groups.Higher rates of obesity and overweight and lower rates of underweight were found statistically significant in ADHD group than control group. As a result of our study it was detected thatdisturbed eating behavior and higher rates of obesity could be found in children with ADHD whom were referred to an outpatient clinic.