Transrektal ultrason eşliğinde yapılan prostat iğne biyopsilerinde benign prostat hiperplazisine eşlik eden histolojik kronik prostatit prevalansı
Prevalence of histologic chronic prostatitis accompanying benign prostatic hyperplasia in transrectal ultrasound guided prostate needle biopsy
- Tez No: 483008
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI METE ÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Hastanemizde son 10 yılda transrektal ultrason eşliğinde prostat iğne biyopsisi yapılan hastalarda kategori IV prostatit sıklığını araştırıp bunun PSA, serbest/total PSA, PSA dansitesi ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. 06.03.2007 – 14.04.2017tarihleri arasında başvuran ve transrektal ultrason eşliğinde prostat iğne biyopsisi uygulanan 2605 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların prostat biyopsisi sonuçları, serum total ve serbest PSA değerleri, yaşları ve prostat volüm değerleri hastane yazılımından kaydedildi. Hastaların PSA dansiteleri, serbest/total PSA oranları hesaplandı. Prostat histolojisi 3 grupta kategorize edildi:1)Prostat kanseri, 2) Kronik histolojik prostatik enflamasyon (KHPE) ve 3) Benign prostatik doku. Hastaların ortanca yaşı 65, ortalama prostat volüm değeri 59,8, ortanca PSA değeri 8,9 ng/ml, ortanca s/t PSA oranı 0,17 idi. 830 (%31,9) biyopsi materyalinin histopatolojik incelemesinde prostat kanseri saptanırken, 1775 (%68,1) hastada prostat malignitesi saptanmadı. Biyopsisinde malignite saptanmayan 1775 hasta incelendiğinde kronik prostatik enflamasyon görülme oranı %71,15 olarak izlendi.Benign prostat patoloji saptanan grupta kronik histolojik prostatik enflamasyon saptanan ve saptanmayan hastaların yaşları ve serbest /total PSA oranları anlamlı olarak (p˃0.05) farklılık göstermemiştir. Kronik histolojik prostatik enflamasyon olan grupta total PSA değeri, PSA dansitesi ve prostat volüm değeri KHPE olmayan gruptan anlamlı (p˂0.05) olarak daha yüksektir. Sonuç olarak çalışmamızın verileri, PSA yüksekliği nedeniyle prostat kanseri araştırılması yapılan hastalarda NIH Kategori IV prostatit sıklığının oldukça yüksek (%71.15) olduğunu ortaya koymuştur. PSA yüksekliği nedeniyle üroloji poliklinik başvurusunda bulunan hastalara prostat biyopsisi yapılmadan önce PSA yüksekliği sebebinin asemptomatik seyreden NIH Kategori IV prostatit olabileceği akılda bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the prevalence of category IV prostatitis in patients who underwent prostate needle biopsy under transrectal ultrasound guidance within the last 10 years in our hospital and to investigate its relation between PSA, free / total PSA and PSA Density. A total of 2605 patients who underwent transrectal ultrasound-guided prostate needle biopsy between 06.03.2007 and 14.04.2017 were included in the study.The prostate biopsy results, serum total and free PSA values, ages and prostate volume values of these patients were extracted from the hospitals database.PSA densities and free/total PSA ratios were calculated.Prostate histology was categorized in 3 groups:1)Prostate cancer, 2) Chronic histological prostatic inflammation, 3) Benign prostatic tissue. The median age of the patients was 65, the mean prostate volume was 59.8, the median PSA value was 8.9 ng / ml, and the median free / total PSA ratio was 0.17.Histopathological examination revealed prostate cancer in 830 (%31.9) patients while 1775 (%68.1) patients did not have malignancy.1775 biopsy specimens without malignancy were further evaluated and the incidence of chronic prostatic inflammation was found as %71.15. Between the patients with chronic histologic prostatic inflammation and those without, the age and free/total PSA ratios were not significantly different (p>0.05). Total PSA value, PSA density and prostate volume were significantly higher in the group with chronic histologic prostatic inflammation than the non-chronic histological prostatic inflammation group (p ˂ 0.05). In conclusion, our data suggest that the prevalence of NIH Category IV prostatitis is significantly higher (%71.15) in patients undergoing prostate cancer screening due to PSA elevation.Before considering a prostate biopsy in patients who applied urology clinics due to PSA elevation, it should be kept in mind that the cause of PSA elevation may be asymptomatic NIH Category IV prostatitis.