Uzamış yoğun bakım yatışı üzerine etkili olan faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting prolonged intensive care unit
- Tez No: 483009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TURAN İNAL, PROF. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yoğun bakımlar kritik hastaların takip ve tedavilerinin yapıldığı yerlerdir. Genel popülasyonun yaşlanması ve buna bağlı olarak eşlik eden hastalıklarda artış sonucu yoğun bakım yatak ihtiyacı giderek artmaktadır. Uzamış yoğun bakım yatışı üzerine etkili nedenlerin araştırılması, artan yatak ihtiyacına karşılık yatakların etkin kullanımı açısından önem taşımaktadır. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar ve Etik Kurulu onayı alındıktan sonra Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Cerrahi ve Reanimasyon YBÜ'ne 1 yıl boyunca yatışı yapılan ve 24 saatten fazla kalan hastalar dahil edildi. Çalışmaya alınan 347 hastanın 103'ü 14 günden fazla, 244'ü 14 günden az yoğun bakım yatış süresine sahipti. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalarda yatışının ilk gününde yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi, yatış tanısı , ek hastalıkları , alındığı yer (acil, ameliyathane , servisler), operasyon sonrası mı ,opere olmadan mı kabul edildiği, opere ise acil mi elektif mi olduğu, yatışında vasopressor ihtiyacı olup olmadığı kayıt edildi. Tüm hastalarda Glaskow koma skoru, FOUR skoru, APACHE II, SAPS III, Performans skoru, rutin hemogram ve biyokimya değerleri kaydedildi. Tüm hastaların yoğun bakımdaki kalış süresi ve yoğun bakım yatışı sonundaki maliyetleri öğrenilerek kayıt edildi. Bu veriler 14 günden uzun ve 14 günden kısa yatan hastalarda karşılaştırılıp, uzamış yoğun bakım yatışı üzerine etkili olan faktörler araştırıldı. Yaş, üre değeri, GKS ve FOUR skorunun düşük olması, SAPS III değerinin yüksek olması, MV ihtiyacının olması, vazoaktif ajana ihtiyaç duyması uzamış yoğun bakım yatışında etkili faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Intensive care units are the places where follow-up and treatment of critical patients are made. The aging of the general population and increasing in accompanying diseases cause an increase in the need for intensive care units beds. investigation of the factors affecting prolonged intensive care unit is important for efficient use of beds. Project, After obtaining the approval of the Ethics Committee, was performed in anesthesia and reanimation intensive care unit of Trakya University hospital with patients who stayed longer 24 hours during one year. 347 patients were participated to our study.103 of them had intensive care unit stay longer than 14 days, 244 of them had intensive care unit stay less than 14 days. On the first day of acceptance of patients, age, gender, body mass index, diagnosis of admission, additional diseases, place of residence (emergency, operating room, services), after operation or without operation, operation is urgent or elective, need for vasopressor were recorded. GKS, FOUR score, APACHE II, SAPS III, Performance Score, hemogram and biochemical blood values were recorded. Duration of patients in intensive care unit and costs were recorded too. These data are compared in two groups which stay less than 14 days or longer 14 days. And the factors affecting prolonged intensive care unit stay were investigated. It is found that age, urea value, low values of GKS and FOUR scores, high value of SAPS III, need for mechanical ventilation, need for vasoactive drugs are the affective factors for prolonged intensive care unit stay.