Alkol ve opiyat bağımlılarında içsel farkındalığın aşerme, dürtüsellik ve karar verme ile ilişkisi
Relationship between interoceptive awareness, craving, impulsiveness, decision making in alcohol and opiat addicts
  1. Tez No: 483020
  2. Yazar: BÜŞRA SÜBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BÜLENT SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmaya, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi'nde (AMATEM) yatarak tedavi ile arındırma tedavisini tamamlayan, Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı- Beşinci Baskı (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders- Fifth Edition, DSM-5) tanı ölçütlerine göre orta veya ağır şiddette madde kullanım bozukluğu olan 40 alkol bağımlısı erkek hasta ve 40 eroin bağımlısı erkek hasta ile 40 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm katılımcılara kalp atışlarını algılama performansı üzerinden içsel farkındalığın (İF) değerlendirilmesi, Iowa Kumar Testi (IKT) ile karar verme davranışının değerlendirilmesi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ) ile dürtüselliğin değerlendirilmesi işlemleri yapıldı. Hasta gruplarındaki katılımcılara ek olarak Bağımlılık Profil İndeks (BAPİ) Klinik Formu ile bağımlılık şiddetinin değerlendirilmesi, Penn Alkol Aşerme Ölçeği (PAAÖ) veya Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) ile aşermenin değerlendirilmesi işlemleri yapıldı. Alkol bağımlıları, opiyat bağımlıları ve sağlıklı kontrollerin ortalama İF puanları sırasıyla 0.64±0.15, 0.60±0.19 ve 0.73±0.16 idi.
Özet (Çeviri)
This study included 40 male alcohol-addicted patients and 40 male heroin-addicted patients according to the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fifth Edition (DSM-5) criteria for substance use disorder (current severity: moderate or severe) who had completed detoxification treatment in the Alcohol and Substance Addiction Treatment and Rehabilitation Center in Trakya University Faculty of Medicine, and 40 healthy male volunteers. All participants completed heartbeat perception task performance to assess interoceptive awareness (IA), Iowa Gambling Task (IGT) to assess decision making behavior, Barratt Impulsiveness Scale (BIS) to assess impulsiveness. Participants in the patient groups additionally completed addiction profile index (API) clinical form to assess addiction severity, Penn alcohol craving scale (PACS) or substance craving scale (SCS) to assess craving. Mean IA scores of alcohol-addicted patients, heroin-addicted patients and healthy controls were 0.64±0.15, 0.60±0.19 and 0.73±0.16, respectively.