Sağlık çalışanlarında hepatit B prevalansı: sistematik derleme
The prevalance of hepatitis B among health personnel: A systematic review
- Tez No: 483019
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP EKUKLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hepatit B enfeksiyonu tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur ve sağlık çalışanlarının çalışma ortamında en sık karşılaştığı biyolojik risklerden biridir. Sağlık çalışanlarında hepatit B enfeksiyonu durumunu belirlemek, enfeksiyon kontrol ve bağışıklama çalışmalarını değerlendirebilmek açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada dünya genelinde sağlık çalışanlarında hepatit B enfeksiyonu prevalansını sistematik derleme yoluyla tahmin etmek, prevalans değerlerinin bölgeler ve meslek gruplarına göre dağılımını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamızda sağlık çalışanlarında hepatit B prevalans verilerini elde etmek amacıyla 1996-2016 yılları arasında Pubmed, Web of Science ve Scopus veri tabalarında İngilizce ve/veya Türkçe dillerinde yayınlanmış makaleler sistematik olarak tarandı. Elde edilen çalışmalar dahil etme ve dışlama kriterlerine göre değerlendirildi. Dahil edilen çalışmalardan çekilen HBsAg prevalans verileri, Dünya Sağlık Örgütü bölgeleri ve meslek gruplarına göre sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B infection is a major public health problem that effects millions of people in the world and one of the most frequent biological risks that health personnel faced with in the working environment. Determination of hepatitis B infection status in health personnel is extremely important to evaluate infection control and immunization efforts. In this systematic review, the aim was to estimate prevalance of hepatitis B infection among health personnel in the world and to investigate the distribution of prevalence estimates according to regions and occupation groups. In our study, we systematically searched for data on prevalance of hepatitis B infection published between 1996-2016 and published English and/or Turkish languages in the databases Pubmed, Web of Science and Scopus. Than the studies identified were evaluated according to inclusion and exlusion criteria. HBsAg prevalence data drawn from the included studies were classified according to the World Health Organization regions and occupational groups.