Edirne ilinde aile hekimliği uygulaması öncesi ve sonrası bağışıklama çalışmalarının karşılaştırılması
Comparison of immunization practices before and after the implementation of family medicine in Edirne
  1. Tez No: 483026
  2. Yazar: SERKAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Aşılama, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile yüzyıllardır kullanılan bir yöntemdir. 1974 yılında Dünya Sağlık Örgütünün önerisi ile tüm dünyada Genişletilmiş Bağışıklama Programı uygulamaya koyulmuştur. Türkiye de bu programı uygulayan ülkelerden biridir. Bağışıklama çalışmaları Birinci Basamak Sağlık Hizmetleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda Edirne ilindeki aşılama oranlarının, Aile Hekimliği Uygulaması Öncesi dönem ve Aile Hekimliği Uygulaması Sonrası dönem arasındaki farklılıklarını ortaya koymaya çalıştık. 1998-2006 yılları arasını Aile Hekimliği Uygulaması Öncesi dönem, 2007-2016 yılları arasını da Aile Hekimliği Uygulaması Sonrası dönem olarak belirledik. Her iki dönemde de verisine ulaştığımız verem, hepatit B, oral polio, difteri-boğmaca-tetanoz ve kızamık aşıların aşılama oranlarını karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Vaccination is a method that has been used for centuries to build up immunity against diseases. In 1974, with the recommendation of the World Health Organization, the Extended Immunization Program has been put into practice all over the World. Turkey is one of the countries that implement this program. Immunization practices have an important place in primary healthcare. In our study, we tried to reveal the differences between before and after implementation of Family Medicine's vaccination rates in Edirne. We defined the years between 1998-2006 as before Family Medicine implementation period and the years between 2007-2016 as after Family Medicine implementation period. We compared the vaccination rates of tuberculosis, hepatitis B, oral polio, diphtheria-pertussis-tetanus and measles vaccines, which we obtained in both periods.