Kolon anastomozlarının gentamisin içerikli kollajen ile sarılmasının anastomoz güvenliği üzerine etkisi
The effect of colon anastomosis on anastomoze safety in sealing with gentamic-induced collagen
- Tez No: 483027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN ALBAYRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kolon anastomoz kaçakları cerrahide önemli morbidite ve mortalite nedenleridir. Biz bu çalışmamızda, konvansiyonel metotla yapılan kolokolonik anastomozların üzerinin gentamisin içerikli kollajen ile sarılmasının, anastomoz iyileşmesi üzerine etkinliğinin deneysel olarak ortaya koymayı amaçladık. Çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Birimi'nde yapıldı. Otuz adet, Wistar Albino cinsi, erişkin rat kullanıldı. Ratlar, kontrol, gentamisin içerikli kollajen ve gentamisinsiz kollejen grubu olacak şekilde 10' arlı 3 gruba ayrıldı. Tüm ratlara parsiyel segmenter kolon rezeksiyonu yapıldı ve 5/0 polipropilen ile tek kat kolokolonik anastomoz uygulandı. Gentamisinsiz grubundaki ratlarda, anastomozun üzerine; genişliği 1 cm, uzunluğu anastomoz çevresi kadar olan olacak şekilde kollajen materyal uygulandı. Gentamisinli kollajen uygulanan gruptaki ratlarda anastomozun üzerine; genişliği 1 cm, uzunluğu anastomoz çevresi kadar olan olacak şekilde gentamisin içeren kollajen materyal uygulandı. Kontrol grubunda ise anastomoz üzerine herhangi bir işlem yapılmadı. İşlem sonrası 7. günde tüm ratlara laparotomi yapılarak daha önceden hazırlanan düzenekler ile Evans Modeli' ne göre peritoneal yapışıklık derecesi ve kolon patlama basıncına bakıldı. Bunun yanı sıra anastomoz bölgesi perianastomotik dokunun histopatolojik incelemesi yapıldı. İnceleme sonucunda kolokolonik anastomoz yapılan ratlarda yapışıklık değerleri incelendiğinde kontrol grubunda yapışıklık değerleri, gentamisinsiz ve gentamisinli gruba göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. Gentamisinsiz kollajen ile gentamisinli kollajen uygulanan gruplar arasında ise fark olmadığı görüldü. Çalışma süremiz anastomoz darlığını değerlendirebilmek için kısa olsa da erken dönem veriler anastomoz stenozu oranlarının azalması açısından ümit vericidir. Hem gentamisinsiz hem de gentamisinli kollajen uygulanan grupta anastomoz hattı patlama basınçlarının kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu, gentamisinsiz kollajen ile gentamisinli kollajen uygulanan gruplar arasında ise fark olmadığı görüldü. Bu veri bize kollajenin anastomoz dayanıklığını arttırmada etkili olduğunu göstermektedir. Anastomozun kollajen materyal ile sarılması, kolokolonik anastomoz hattında yapışıklığı azaltarak ve patlama basıncı değerlerini arttırarak anastomoz güvenliğini arttırmaktadır. Kollajenin gentamisin içerikli olmasının anastomoz güvenliğini arttırmada etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Colonic anastomosis leaks are important causes of morbidity and mortality in surgery. In this study, we aimed to empirically demonstrate the effectiveness of the conventional colloidal anastomosis with gentamicin-containing collagen on anastomotic healing. The study was conducted at the Thrace University Medical Faculty Experimental Animal Research Unit. Thirty adult Wistar Albino rats were used. The rats were divided into 3 groups of 10 with control, gentamicin-containing collagen and non-gentamic group of collagen. Partial segmental colon resection was performed in all rats and a single layer colocoolonic anastomosis was performed with 5/0 polypropylene. In rats in the group without Gentamines, on the anastomosis; Collagen material was applied in a width of 1 cm, the length of which would be as much as the anastomosis circumference. On the anastomosis in the rats in the group treated with gentamicin collagen; The collagen material containing gentamicin was applied in a width of 1 cm, which was as long as the anastomosis circumference. In the control group, no procedure was performed on anastomosis. All rats were laparotomized on the 7th day after the procedure and the peritoneal adhesion grade and column explosion pressure were measured according to Evans Model with previously prepared devices. In addition, a histopathological examination of the perianastomotic tissue of the anastomotic region was performed. As a result of the examination, colcholonic anastamosis was performed in rats; an adhesion assets were determined obviously higher in the control group than collagen and gentamicin collagen groups. Further more, there werent noticed any differrence betweeen gentamicin collagen and gentamicin-free collagen groups. Although our research timetable was not enough for anastamosis stenozis, earlier results are promising. Explosion pressure obviously were found to be higher in the gentamicin collagen and gentamicin collagen than control group. Further more, there werent noticed any difference on the affect of the explosion pressure between gentamicin collagen and gentamicin-free collagen groups. Our research obviously indicates affects of the collagen on the anastomosis strenght. Collagen material was applied on the anastomosis was resulted on the conventional colloidal anastamosis line. An adhesion assets were observed lower and explosion pressure assets were observed higher on the conventional colloidal anastamosis line that affect anastamoze safety positively. There were any positive effect observed on anastamoze safety by using gentamicin in collagen.