Splenektominin tibia fraktürleri kaynaması üzerine etkileri
Effects on the union of tibial fractures of splenectomy
- Tez No: 483028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Splenektominin tibia fraktürleri kaynaması üzerine etkilerini araştırmayı hedeflediğimiz çalışmamız Trakya Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu onayı (Ek I) alınarak Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları ve Araştırma laboratuvarından elde edilen 63 adet Sprague-Dawley cinsi rat üzerinde gerçekleştirildi. Ratlar, Grup I: Tibia cisim kırığı uygulanan kontrol grubu, Grup II: Eş zamanlı tibia cisim kırığı ve splenektomi yapılan grup, Grup III: splenektomi yapılıp geç tibia cisim kırığı yapılan grup olacak şekilde üç gruba ayrıldı. Grup I'deki ratlar, normal kemik iyileşmesi açısından Grup II ve Grup III'teki ratlar için kontrol grubu olarak takip edildi. Grup II'deki ratlar eş zamanlı tibia cisim kırığı ve splenektomi yapılarak multitravma modeli, Grup III'teki ratlar ise splenektomi yapılıp geç tibia kırığı yapılarak immunsupresif zeminde kırık gelişimimodeli olarak ele alındı. Her gruptaki 21'er rat sakrifikasyon zamanlarına göre (14. gün, 21. gün, 28. gün) 7'şerliden 3 alt gruba ayrılarak toplam 9 grup oluşturuldu. Tibia cisim kırığı için tüm ratlarda tibia orta hatta transvers kırık oluşturuldu. 1 adet kirschner teli ile intramedüller kırık fiksasyonu sağlandı. Grup II'deki ratlara eş zamanlı splenektomi yapıldı. Grup III'teki ratların splenektomileri sonrası 10. günde tibia cisim kırıkları yapıldı. Her gruptaki ratların kendi içerisinde 14, 21 ve 28. günlerde sakrifikasyonları yapıldı. Ratların tibiaları ayak bileği ve diz eklemlerinden dezartiküle edilerek rat tibia spesimenleri radyolojik ve histopatolojik incelemeye alındı. 14. günde radyolojik olarak multitravma modeli ve geç tibia kırıklı ratların kontrol grubuna göre kırık iyileşmesinin çok daha hızlı başladığı görülmüştür. Radyolojik olarak değerlendirildiğinde her üç grupta da kırık iyileşmesinin gözlendiği ve birbirine üstünlüğünün olmadığı bulunmuştur. Tüm gruplarda histolojik olarak kaynamanın olduğu ve çalışma gruplarında kontrol grubuna göre daha iyi kaynama olduğu görülmüştür. Çalışmaya göre sonuç olarak, multitravma hastaları ve immun sistemi sekteye uğramış hastalar kırık iyileşmesi açısından risk altında değildir. Anahtar kelimeler; kırık iyileşmesi, splenektomi, kırık, immun
Özet (Çeviri)
This study was aimed to search the effects of splenectomy on union of tibial fracture. The study was carried out on 63 Sprague-Dawley rats provided by the Trakya University Medical Faculty Experimental Animal Research Laboratory with the approval of Trakya University Animal Experimentation Ethics Committee (Appendix I). Rats were divided into three groups. Group I: Control group which was applied tibial fractures, Group II: Group which was applied tibial fractures and splenectomy simultaneously, Group III: Group which was performed splenectomy and late tibial fractures.The rats in Group I were followed up as a control group with regard to normal bone healing. Group II was approached as multitrauma model with performing tibial fractures and splenectomy simultaneously and Group III was approached as fracture development model in immunosuppressive settings with performing splenectomy and late tibial fractures.According to the time of sacrification (21 days, 21 days, 28 days), 21 rats which was at each groups were divided into 3 subgroups and 9 groups were formed. Transverse fracture of tibial midline was established for tibial fractures in whole rats. Intramedullary fracture fixation was achieved with one kirschner wire. Simultaneous splenectomy was performed on the rats in group II. Tibial fractures were performed on the tenth day after splenectomy of the rats in Group III. The rats in each group were sacrificed on days 14, 21 and 28. Tibia of rats were taken by disarticulation at the ankle and knee joints and the specimens were taken for radiological and histopathological examination. When specimens were examined radiologically, on the 14th day, the fracture healing was started much faster in group of the multitrauma model and late tibial fractured rats than the control group. When evaluated radiologically, fracture healing was observed in all three groups and not found to be superior to each other. It was observed that all groups had histological healing and existed better union rates in the study groups than in the control group. As a result, according to the study, patients with multitrauma and immunosuppression are not at risk for fracture healing. Keywords; Fracture healing, splenectomy, fracture, immune