Küratif radyoterapi ve/veya kemoterapi gören mesane kanseri tanılı hastalarda lokla kontrol ve sağkalıma etkili prognostik faktörlerin analizi
Analysis of prognostic factors affecting local control and survival in patients diagnosed with bladder cancer treated by curative radiotherapy and/or chemotherapy
- Tez No: 483029
- Danışmanlar: PROF. DR. VUSLAT YÜRÜT ÇALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada kas invaziv mesane kanseri tanısı ile küratif radyoterapi veya kemoradyoterapi uygulanmış hastaların tedavi sonuçlarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 60 hasta dahil edilmiştir. Medyan takip süresi 30 (5-111) aydır. 5 yıllık lokal kontrol oranı %63,6 ve genel sağkalım %43'dür. Radyoterapi öncesi maksimal trans-üretral rezeksiyon yapılan hastalarda 5 yıllık lokal kontrol istatistiksel anlamlı oranda artmıştı (5 yıl: %79,3 vs %51,6; p=0,032). 5 yıllık genel sağkalım oranları maksimal trans-üretral rezeksiyon yapılanlarda %68,9 yapılmayanlarda ise %29,1'di. Çok değişkenli analizde de maksimal trans-üretral rezeksiyonun lokal kontrole etkili bir prognostik faktör olduğu belirlendi (p=0,029). Tedavi öncesi Hb değeri ≤10 g/dl olan hastalar anemik kabul edildi.
Özet (Çeviri)
This studies aimed to evaluate retrospectievly outcomes of muscle-invazive bladder cancer patients treated with curative radiotherapy or chemoradiotherapy. 60 patients are included in this study. Median follow-up duration is 30 (5-111) month. 5 year overall local control rate was 63,6% and overall survival was 43%. 5 year local control rate of patients who underwent maximal trans urethal resection of bladder tumor prior to radiotherapy was increased significantly compared to those who had non-maximal trans urethal resection of bladder tumor (%79,3 vs %51,6; p=0,032). The 5-year overall survival of patients with maximal- trans urethal resection of bladder tumor was 69,8% and 29,1% for non-maximal trans urethal resection of bladder tumor patients. The completeness of trans urethal resection of bladder tumor was found as an effective prognostic factor for local control rate in multivariate analysis (p=0,029). Patients with pre-treatment hemoglobin levels ≤ 10 g/dl were accepted as anemic.