Osmanlı batılılaşması bağlamında Mimar Mehmed Tahir Ağa'nın mimarbaşılığı döneminde İstanbul'da inşa edilmiş eserler
Context of Ottoman westernization architect Mehmed Tahi̇r Agha, the chief architect of the revolution was built in İstanbul works
  1. Tez No: 483045
  2. Yazar: MERT AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ELCİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
XVIII. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun yenileşme hareketleri genel olarak“Batılılaşma”şeklinde tabir edilmektedir. Bahsi geçen yüzyıl içinde askerî alanda yapılan ıslahatların ve değişimlerin yönü genellikle Fransa olmuştur. Bu çalışmada Osmanlı mimarlığında yaşanan Batılılaşma, mimar Mehmed Tahir Ağa ve eserleri üzerinden incelenmiştir. Sultan III. Mustafa ve Sultan I. Abdülhamid devirlerinde Hassa Mimarlar Ocağı'nın başında bulunan Mehmed Tahir Ağa'nın mimarbaşılık döneminde İstanbul'da inşa edilen günümüze gelebilmiş özgün eserleri, yaşadığı dönemdeki yenilikleri somut bir şekilde bize göstermektedir. Ayrıca çalışmada bu eserlerin yanında, XVIII. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasî ve askerî durumuna da kısaca değinilmiş ve Hassa Mimarlar Ocağı'nın kuruluşu, gelişim süreci ve vazifeleri üzerinde de durulmuştur.
Özet (Çeviri)
XVIII. century reform movements in the Ottoman Empire as the“Westernization”as it is called. The direction of reforms and changes made in the military field has often been mentioned century France. In this study experienced westernization of the Ottoman architecture architect Mehmed Tahir and his works have been examined over the network. Sultan Mustafa III and Sultan Abdulhamid I speed in the beginning of Hassa Architects Organization Mehmed Tahir Agha's the chief architect during survived to this day to be built in Istanbul original works, innovations in his time shows us in a concrete way. Also working in addition to these works, XVIII. century, mentioned briefly in the political and military situation of the Ottoman Empire and the establishment of Hassa Architects organization has also focused on the development process and tasks.