Osmanlı-Venedik ticari ilişkileri (1763-1794)
Ottoman-Venetian commercial relationships (1763-1794)
- Tez No: 483046
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Venedik Cumhuriyeti, siyasi ve askeri bir aktör olma özelliğini 18. yüzyıl başlarında yitirdiği için Akdeniz'in ticaret tarihi yazımında da ihmal edilmektedir. Halbuki 18. yüzyıl boyunca Venedik, ticaretteki güvenlik sıkıntılarını minimize etmek ve ticari hayatını canlandırmak için girişimlerde bulunacaktır. Bu girişimleri sonuncusu olan 1763-64 yıllarında Garb Ocakları ile antlaşmalar imzaladıktan sonra, Venedik ticaret hayatında bir stabilizasyon yaşanmaya başlanır. Bu çalışma, bu stabilizasyon döneminde Venedik Cumhuriyeti'nin en önemli ticari partnerlerinden olan Osmanlı Devleti ile yapmış olduğu ticaretin hukuki dayanaklarını, organizasyonel yapısını ve ticaretin niteliğini incelemektedir. Böylece, Akdeniz'in iki kadim gücünün ticari ilişkileri arşiv belgeleri ışığında ortaya konmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the historiography of the Mediterranean world's commercial activities, Venice has been neglected because at the beginning of the 18th century it had lost its quality of being one of the leading political and military actors in the region. However, during the 18th century, Venice attemped several times to minimize its security problems and to regain its commercial power. The last of these attempts was to make individual treaties with North African Regencies (Algeria, Tunis and Tripoli) which were already Ottoman vessels. As a result, a stabilization period started in Venetian commercial history. This thesis focuses on the legal basis, the organizational structure and the composition of trade between Venice and the Ottoman Empire which was one of the most important commercial partners for the Republic of Venice. The thesis aims to contribute to the better understanding of the commercial releationship between the two oldest powers of the Mediterranean by putting forth a rich array of archival sources.