İş Hukukunda analık ve ebeveyn izinleri
Maternity and parental leave under Labour Law
  1. Tez No: 483047
  2. Yazar: ASLI ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kadınların iş hayatına katılımının artması ile birlikte, analık halinin korunması daha da önemli bir hale gelmiştir. Zira toplumun temelini oluşturan ailenin korunabilmesi ve bilhassa ana ve çocuk sağlığının korunması için kadın işçilerin çalışma şartları bakımından düzenlemeler yapılması anayasal bir zorunluluktur. Nitekim bu hususta, analık izinlerinden yararlanabilecek kişilerin kapsamına ve söz konusu izin sürelerinin kullanımına ilişkin olarak ilgili mevzuatta olumlu değişiklikler yapılmış ve ayrıca yarım çalışma izni getirilmiştir. Günümüz toplumunda hem anne hem de babanın çalıştığı aile yapısı ağırlık kazanmış olduğundan, aile yükümlülükleri bulunan işçiler bakımından da cinsiyet ayrımı gözetilmeksizin yeni düzenlemeler yapılması gereği ortaya çıkmış ve bu gereksinimi karşılamak amacı ile ebeveyn izni diğer bir deyişle kısmi süreli çalışmaya geçiş hakkı mevzuatımızdaki yerini almıştır. Bu çalışmada analık ve ebeveyn izinleri İş Hukuku kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the increase in women's participation in the workforce, protection of maternity became a more significant issue. Hence, it's a constitutional obligation to legally regulate the working conditions of women workers with the aim to protect the family, which is the basis of society, and especially maternal and child health. Therefore, positive chances have been introduced into the legislation in relation to the scope of beneficiaries of maternity leave and thereby a right to half time leave has lately been granted to workers giving birth or adoption. In today's society, the family structure in which both parents are working, has gained wide currency, the right of parental leave, in other words the right of the transition from full time work to part time work, is incorporated into the Turkish Labor Law for the first time, for the purpose of responding to the need of introducing new regulations for workers with familial duties. In this study, maternity and parental leave are examined in detail within the scope of the Labor Law.