Rusya'nın Kürt politikası: Başlangıçtan 1947'ye
Russian Kurd Policy: From the beginnig to 1947
- Tez No: 483050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNA ASKEROĞLU ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
IV. İvan ile temellendirilen, Petro ile başlayan Rusya'nın yayılmacı politikası, yakın çevresinde özel ilişkiler kurarak ve onları kendisi için ayrıcalıklı hissettirerek gelişmiştir. Rusya, Karadeniz'i, Kafkasya'yı ele geçirerek Doğu Anadolu'daki etnik ve sosyal yapıdan yararlanmaya çalışarak Akdeniz'e inmeyi hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda tez çalışması tarihleri arasında karşında iki büyük devlet görmektedir: Osmanlı (Türkiye Cumhuriyeti, Irak, Suriye) ve İran. Ruslar bu iki devlet içerisinde etnik kimlik olan Kürtlerle iletişim içerisine girmiş ve iş birliği yapmıştır. Kürtlerin Ruslara tanıştığı zamandan günümüze kadar, rejimleri değişen Rusya, Kürt politikasında iniş çıkışlar yaşasa da ana düşünce hiç değişmemiştir. Ruslar, Kürtlere güney ve batı sınırlarının güvenliğini temin etme ve Yakındoğu politikasında (Türkiye, İran, Irak ve Suriye politikaları) yardımcı bir faktör olarak yaklaşmıştır. Bu yaklaşımla da Rusya'nın bundan sonraki Kürt siyasetinin de bu şekilde evrilebilme ihtimalini çalışmamızda görebiliriz. Bu çalışmada Rusların Kürtlerle olan ilişkilerine değinileceği gibi bu ilişkinin nedenlerine de cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Expansionist policy of Russia, being founded with IV. Ivan and starting with Petro, has developed by bringing into connections with its near abroad and making them feel privileged for themselves. Russia aimed at reaching to the Mediterranean Sea by confiscating the Black Sea and Caucasus and taking the advantage of ethnic and social structure in Eastern part of Turkey. In line with this purpose, Russia regarded two countries as its target: Iran and Ottoman (including Turkish Republic, Iraq and Syria). Russians collaborated and made connections with Kurds who have an ethnic identity in both countries. Since the day when the Kurdish population met with Russians, Russia whose regime was altered has been keeping the same main idea in its Kurdish policy in spite of rises and falls. Russia considered the Kurdish as a supporting factor by helping of assuring the protection of its south and west borders in addition to Russian near-west policy. It can be seen in this study that the Russia's Kurdish politics might be expected to transform into this direction mentioned above. The current study will point out the Russian relationship with Kurdish as well as investigating the underlying reasons behind this relationship.