Rusya'nın Ortadoğu politikasında Kürtler'in yeri
The position of Kurds in Russia's Middle East policy
  1. Tez No: 502935
  2. Yazar: CUMA ÇOTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Üç kıtanın kesişme noktasında yer alan Ortadoğu, tarihin her döneminde güç mücadelelerine sahne olmuştur. Bölgeyi ele geçirmek ya da bölge üzerinde etkisini artırmak isteyen büyük devletler, bölgenin yerli halklarını kendi yanlarına çekebilmek için politikalar geliştirmişlerdir. Rusya'nın Ortadoğu siyasetini oluştururken Kürtlerle kurduğu ilişki tam da bu çerçevede değerlendirilmelidir. Ruslar 19. yüzyılda Ortadoğu bölgesini ele geçirmek, daha sonraki dönemlerde ise bölge ülkeleri ile kendi çıkarları doğrultusunda münasebetler kurmak istemiştir. Bu amaç doğrultusunda ise Kürtleri kullanmaktan çekinmemiştir. Aslında Rusya'nın bir Kürt politikası olduğunu söylemek zordur. Ruslar için Kürtler, Ortadoğu politikası için kullanılan bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The Middle East, at the intersection of the three continents, has been the scene of power struggles in every period of history. Greet Powers, wanting to seize the region or increase their efficiency on the region, have developed policies to win the indigenous people of the region over. While forming the politics of the Middle East, the relationship Russia established with Kurds must be evaluated especially within this scope. In the 19th century Russians wanted to conquer the Middle East region and establish relationships with countries in the region in their own interests in the later periods. In accordance with this purpose they haven't been loath to exploit Kurds. Actually, it is hard to say that Russia has a Kurdish policy. Kurds for Russians is a means used for the Middle East policy.