Haftalık mizah dergileri ve Türk karikatürünün grafik tasarım yönünden incelenmesi
Examine of weekly humor magazines and Turkish caricatures in terms of graphic design
  1. Tez No: 483114
  2. Yazar: ÖNDER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHATTİN ODABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Karikatür sanatı, insanların günlük yoğun uğraşları sırasında göremedikleri, geniş bir karmaşa boyutunun içinde saklı olan bazı ipuçlarını insanların gözlerine yansıtan bir büyüteç gibidir. Karikatür, "karikatür olarak, bin yıllardır vardı, ama resim sanatının içinde tıpkı ana rahmindeki bebek gibi doğumunu bekliyordu. Aynı şe¬kilde grafik sanatı da öyle. Hatta denilebilir ki resim sanatı ile grafik sanatı birlikte vardı ve iç içeydiler. İlk çağların insanları için yaptıkları sanata ad koymak; resim mi, grafik mi, illüstrasyon yada karikatür mü diye ayırmak önemli değildi. Karikatürün, toplumsal çalkantıların tavan yaptığı 18. yüzyılın son yarısında grafik tasarımın yine içinde kalmakla birlikte mizah dergileri aracılığıyla kendi alanını yaratması, kaçınılmaz bir gereklilik olmuştur.
Özet (Çeviri)
Cartoon art is like a magnifying glass that reflects some of the clues hidden in a large chaotic dimension in people's life, which people do not see during their daily lives due to their occupations. Cartoon art, as a cartoon, had existed for thousands of years in the painting art, however it was waiting for the birth like the baby in the mother's womb. So did the graphic art… It can even be said that painting art and graphic art were together and connected to each other. It did not matter for the people of the first ages, to give a name the art they made; whether it was a picture, a graphic, an illustration, or a caricature. It was an inevitable necessity for cartoons, to create their own field through humor magazines while still remaining under the same roof of graphic design, in the last half of the 18th century where the period of social turbulances reached the peak.