Finansal risk yönetimi ve finansal analiz: İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğüne yönelik bir uygulama
Financial risk management and financial analysis: Analysis of General Directorate of IETT Administration
- Tez No: 483115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İşletme, Public Administration, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Finansal risk ve finansal risk yönetimi kavramları günümüzde kamu veya özel sektörünün üst yönetimlerinin gündemlerini yoğun bir şekilde meşgul etmektedir. Elbette kamu yönetiminin öncelikli hedefi en kaliteli hizmeti en uygun şartlarda vermektir. Günümüzde para ve risk aynı anda yönetilmek zorundadır. Devlet kurumlarıda, özel sektörde olduğu gibi (ister merkezi bütçeye dâhil olsun ister kendi bütçesi olsun) bu olguyu içselleştirmek durumundadır. Günümüzde Devlet kurumlarının başarıları, halka vermiş olduğu hizmetin ne derece etkili olduğunun yanında aynı derecede de etkin ve verimli olmasıyla beraber ölçülmektedir. Bu bağlamda finansal riskin ve yönetiminin işletme performansı ile bir bütün olduğunu kabul etmek zorundayız. Yapılan hizmet kadar harcanan maliyet de çok önemlidir. Bu çalışmada İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanan, Kesin Hesap ve Murakıp raporlarından tedarik edilen, son üç yıllık dönemine ilişkin faaliyet sonuçlarını belgeleyen temel finansal tablolarına, bilimsel olarak tescil edilmiş finansal analiz teknikleri uygulanarak, finansal risk unsurları tespit edilecek ve bu risklerin yönetimi konusnda öneriler sunulacaktır. Tezimizin birinci bölümünde, çalışmamızın amacı ve metodoljis, ikinci bölümünde finansal risk ve finansal risk yönetimnin kavramasal çerçevede tanımı, üçüncü bölümünde finansal risk yönetiminin yararları ve unsurları, dördüncü bölümünde finansal tabloların tanımı ve analizin teknikleri, beşinci bölümünde ise İETT işletmeleri Genel Müdürlüğü'nün İktisadi büyüklüğünün İncelenmesi analiz edilmesi ve analiz sonuçlarının yorumlanması konularına yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde İzmir ESHOT, Ankara EGO Genel Müdürlükleri ile Londra toplu taşıma kurumu (TFL) gibi toplu taşımanın önde gelen kurumlarının mali tablolarına aynı analiz teknikleri uygulanmış ve elde edilen sonuçlarla , İETT'nin analiz sonuçları karşılaştırılarak hem sektör incelenmiş hemde İETT'nin sektördeki pozisyonu tespit edilmiştir . Sonuç bölümünde ise İETT'nin finansal riskleri yönetmesi konusnda öneriler sunularak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of financial risk and financial risk management today are heavily involved in the agendas of the senior management of the public or private sector. Of course, the primary goal of the public administration is to provide the best quality service under the most favorable conditions. Today, money and risk have to be managed at the same time. In state institutions, too, it is necessary to internalize this phenomenon as it is in the private sector (whether it is in the central budget or on its own budget). Today, the successes of the state institutions are measured together with their efficiency and effectiveness at the same time, as well as how effective the service is to the people. In this context, we must accept that financial risk and management are a whole together with financial performance analysis. The cost is as important as the service done. In this study, financial risk elements to be analyzed will be determined by applying financial analysis techniques to the basic financial statements of the General Directorate of İETT, which are approved by the Istanbul Metropolitan Municipality Assembly and are certified by the Final Account and Auditor Reports and documenting the results of the last three years' suggestions will be made on the management of risks. In the first part, the purpose and the methodology of our study, the definition of financial risk and financial risk management in the conceptual framework, the benefits and elements of financial risk management in the third part, the definition and analysis techniques of the financial statements in the fourth part and the economic size of the General Directorate of İETT Interpretation has been included in the interpretation of interpretation and interpretation of results. In addition, the financial tables of IETT's financial tables were compared using financial analysis techniques and the results of the analyzes were evaluated and interpreted in the same section with the financial tables of İzmir ESHOT, Ankara EGO General Directorates and London Public Transportation Association (TFL).