Katma değer vergisi tevkifatına tabi işlemlerde iade, yaşanan sorunlar ve bir uygulama
Tax refund in subject of the value added tax witholding process, the difficulties and a practise
- Tez No: 483113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YİĞİT ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Ülkemiz 1985 yılından itibaren büyük bir reform olarak nitelendirilebilecek bir uygulama ile KDV'ni yürürlüğe koymuştur. 1985 yılına kadar yürürlükte olan 8 ayrı dolaylı vergi kaldırılmış, bunların yerine 01.01.1985 tarihinden itibaren KDV yürürlüğe girmiştir. Tevkifat, KDV'nin vergi sorumlusu başlıklı 9. maddesini temel alan, verginin vergi sorumlularınca kesilmesini ve mükellef adına alacaklı vergi dairesine ödenmesini ifade eden bir müessesedir. KDV tevkifatıyla ilgili bugüne kadar Maliye Bakanlığı çok sayıda genel tebliğ yayınlamıştır. 01.05.2014 tarihinde yürürlüğe giren 'KDV Genel Uygulama Tebliği' kendisinden önce yayınlanan bütün genel tebliğleri kaldırarak tek bir tebliğ altında birleştirmiştir ve KDV tevkifatının nasıl ve hangi oranlarda uygulanacağını geniş bir biçimde ele almıştır. Çalışmamızda KDV ile ilgili geniş bir bilgilendirmeden sonra KDV'de vergi sorumluluğu, tevkifatın vergi hukukumuzdaki yeri, tevkifat uygulamasının lehinde ve aleyhinde olan görüşlerle birlikte KDV'ndeki tam ve kısmi tevkifat müesseseleri pek çok açıdan değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kısmi tevkifata tabi olan işlemlerle ilgili KDV iadesine konu olan örnekler olayda incelenerek konu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Republic of Turkey put into force the Value Added Tax as of 1985 as a practice that can be described as a large-scale reform. 8 individual indirect taxes that had been in force until 1985 were abolished, and instead the Value Added Tax came into force as of 01.01.1985. Stoppage is the institution based on 9. article of Value Added Tax with Taxpayer title, and describes the practice of tax process carried out by people responsible from tax and payment to payee tax office on behalf of the taxpayer. Ministry of Finance has issued many general notices on VAT Stoppage until today.“Value Added Tax General Practice Notice”that came into effect and abolished all previous general notices and unified them under one notice, and widely explains how and at what rates VAT Stoppage shall be applied. In our study, after an extensive explanation about Value Added Tax, we have tried to evaluate tax liabilities in scope of VAT, the place of stoppage in scope of our tax laws, opinions for and against the application of stoppage in addition to full and partial stoppage institutions in scope of our VAT, in many aspects. Two case studies about the VAT return related to processes subject to partial stoppage were investigated to bring light to the subject.