Bölgesel Güvenlik Kompleksi Teorisi: Arap Baharı örneği
Regional security complex theory: Case study of Arab Spring
  1. Tez No: 483142
  2. Yazar: AGUNG NURWIJOYO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Arap Baharı Ortadoğu bölgesinde son 50 yılın önemli bir olayıdır. Arap Baharı Ortadoğu'da yeni bir bölgesel güvenlik dinamikleri oluşturdu. Bu olay Ortadoğu bölgesinde ve dışında domino etkisi oluşturmuştur. Bu durum Ortadoğu'nun komşu ülkelerinde de inseküritizasyon ortaya çıkartmıştır. Aslında, Arap Baharı tehditleri birbirine ve sorunlarının benzerliğinden kaynaklanmıştır. Bazı sorunlar; otokratik hükümet, basın özgürlüğü, demokrasi ve ekonomi sorunlarıdır. Ortadoğu bölgesel güvenlik kompleksi görüşünde, Arap Baharı bölgedeki yeni güç dağılımına yol açmıştır. Ortadoğu'da bölgecilik çalışması ulusrararası ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemlidir. Arap Baharı bölgesel güvenlik kompleksi teorisi, bu olayın jeostratejik açıdan önemli olduğunu ve uluslararası ilişkiler akademisyenlerin araştırma konusu olarak sıradışı bir olgu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Arab Spring is one of the important event in the last 50 years in the Middle East. In this region, Arab Spring established a new regional security complex. This event either in the Middle East and another regions gave domino effects. This situation also increased insecurities to the neighbors of the Middle East. Actually, Arab Spring's threats and problems are similar. Some of those problems are authoritarian regimes, freedom, democracy, and economy problems. In Middle Eastern regional security complex theory perspective, Arab Spring also established new regional powers in the region. In the Middle East, regional studies in terms of international relations is really important. Arab Spring that based on regional security complex theory important to analyze about Middle East's geostrategy and also for international relations scholar to learn more about this phenomenon's event.