Marka cinsiyeti ve kozmetik sektörüne yönelik bir uygulama
Brand gender & an emprical study on cosmetics sector
  1. Tez No: 483143
  2. Yazar: GİZEM MERTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Marka konusu günümüz pazarlama anlayışında büyük öneme sahip bir kavramdır. Markayı oluşturan ve rekabet üstünlüğü sağlayan Marka Değeri, Marka Kimliği, Marka Kişiliği gibi kavramlara bir yenisi daha eklenmiştir; Marka Cinsiyeti. Markayla ilgili kavramlar üzerine pek çok araştırma yapılmıştır ancak Marka Cinsiyeti yeni bir kavram olduğu için ülkemizde marka cinsiyeti üzerine yapılan akademik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu anlamda çalışma orijinal ve literatüre katkı sağlamayı amaçlayan bir çalışma niteliğindedir. Çalışma, markaların tüketicilerin gözünde hangi cinsiyete (Maskülen / Feminen) sahip olduğunu belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Amaç doğrultusunda marka kategorileri ve markalar belirlenmiş, oluşturulan anket formu tüketicilere uygulanarak markaların tüketiciler tarafından nasıl algılandığına bakılmıştır. Aynı zamanda marka cinsiyeti algısını; cinsiyetin etkileyip etkilemediği incelenmiştir. 400 kişiye yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen veriler, IBM SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences) programında analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel yöntemler (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma, Çapraz tablo) kullanılmıştır. Hipotez testlerinin analizinde ise ki-kare kullanılmıştır. Çalışma sonucunda markalara cinsiyet algısı üzerinden pazarlama stratejilerinde kullanabilecekleri öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Branding is one of the important concepts today's marketing literatüre. Beyond the conceptions that constitute Brand and competitive advantage like Brand Equity, Brand Identity and Brand Personality, there has been added a new conception named Brand Gender a lot of research had been done about all the Brand conceptions but no academical work based on Brand Gender is observed in our country. Therefore our study is an unique study and has an aim to provide contribution to the literature. The study is prepared to determine the gender (Masculin/Feminen) of the Brands from the comsumers point of view. Due to this aim; the Brand categories and Brand has been specified and a survey is applied to the comsumers in order to reveal the Brand perception of them. Also, the effect of the demographic factors like age, gender, and marital status on Brand has been examined. Face-to-face survey has been applied to 400 respendents. The data achieved according to the results of the survey has been analysed by IBM SPSS 20 (Statistical Package for Social Sciences). Also the descripitve statistical methods are used while obtaining the datas. Besides Chi-Square and Independent Samples T Tests have been used in analysing the hypothesis tests. Conclusion of this study, we adwise the firms how to use perception of brand gender in their marketing strategies.