Soğuk savaş sonrası dönemde Basra Körfezi'nde güç mücadelesi (1990-2016)
Power struggle in the Persian Gulf in the post cold war period (1990-2016)
  1. Tez No: 483181
  2. Yazar: AYŞE ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Basra Körfezi (Arap Körfezi olarak da bilinen) Arap Yarımadası ile İran arasında yer almaktadır. Basra Körfezi bölgesi Avrupa, Asya ve Afrika kıtlarını birbirine bağlayan, stratejik bir noktada yer almaktadır. İran, Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Umman'ı kapsayan Basra Körfezi bölgesinde dünya petrol rezervlerinin yaklaşık olarak yarısı yer almakta ve bundan dolayı stratejik bir rol oynamaktadır. II. Dünya Savaşı sonrasında Basra Körfezi ve Körfez'i çevreleyen ülkeler, sahip oldukları önemli petrol yataklarından dolayı önem kazanmışlardır. Bölge gelecek yıllarda da dünyanın temel enerji tedarikçisi olmaya devam edecektir. Bu nedenlerden dolayı da bölgede yıllardır bir güç mücadelesi yaşanmaktadır. Bu kaynakların kontrolü bölgesel devletlerin sınırlarını aşan birçok sorunun yaşanmasına neden olmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde, bölgedeki büyük çatışmalar-1990'ların başındaki“Körfez Savaşı”ve 21. yüzyılın başlarındaki“Irak Savaşı”- bu doğal zenginlik yüzünden yaşanmıştır. Kısa vadede, Basra Körfezi üzerindeki güç mücadelesinin sona ermesinin mümkün olmadığı görülmektedir. Bundan dolayı, Körfez daha uzun dönem dünya gündemine meşgul etmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The Persian Gulf (also known as the Arabian Gulf), lies between the Arabian Peninsula and Iran. Persian Gulf region links the three continents of Europe, Asia and Africa and has located in a strategic position.The Persian Gulf Region-that includes Iran, Iraq, Saudi Arabia, Kuwait, United Arab Emirates, Qatar, Bahrain and Oman- contains approximately 50 per cent of the world's oil reserves and because of this plays a strategic role. After World War II the Persian Gulf and the surrounding countries have gained importance through the result of its significant oil reserves. And the region will remain the main source of the World's energy supplier over the next years. Because of these reasons, there has been a struggle for power over the region for years. Control of these reserves has led to many problems among states get beyond the territorial limits of the regional countries. In the post-Cold War period, major conflicts in the region -the“Persian Gulf War”of the early 1990s, and the“Iraq War”of the early 21st century- experienced because of this natural wealth. The power struggle over the Persian Gulf does not seem possible to end in the short term. So in the long term, the Gulf will continue to engage the world's agenda.