Ağır bedensel zararlarda zarar görenin yakınlarının manevi tazminat talebi
The moral compensation demand of the relatives in the severe bodily harm
  1. Tez No: 483203
  2. Yazar: ESMA KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Beden bütünlüğü, bir kişilik değeri olarak TBK hükümleri ile özel koruma altına alınmıştır. Bunlardan biri olan TBK m. 56 hükmü ilk fıkrasında beden bütünlüğü ihlal edilene manevi tazminat talep hakkı tanırken, ikinci fıkrasında ağır bedensel zarar görenin ve ölenin yakınlarına da bu hakkı tanımıştır. Buna göre beden bütünlüğü kapsamına giren değerlerden birinin ihlal edilmesi ile, ilk fıkra uyarınca zarar görenin manevi tazminat talep hakkı doğacaktır. Bununla beraber, eğer bu ihlal ağır nitelik arz ediyorsa, zarar görenin yakınları da manevi tazminat talep etme hakkına sahip olacaktır. Öyleyse, beden bütünlüğü ve beden bütünlüğü ihlali kavramlarının anlamı ile yakınların uğradığı zararın hukuki nitelendirmesinin yapılması, bu çalışma bakımından önemlidir. Ağır bedensel zarar görenin yakınlarının manevi tazminat talep edebilmesi için, meydana gelen beden bütünlüğü ihlalinin ağır olması gerekir. Bunun anlamı, zarar görenin uğradığı bu bedensel zararın, yakınlarının hayatında ciddi bir değişikliğe neden olması ve yakınlarını derinden etkilemesi gerekir. Bunun yanında, ağır bedensel zarar nedeniyle yakın sıfatındaki kişilerin manevi zarara uğramaları, başka bir ifadeyle kişilik hakkının ihlal edilmiş olması gerekir. Hiç şüphesiz bu zarar, zarar verenin fiilinin elverişli bir sonucu olmalıdır. Yakın sıfatının tespitinde, zarar gören ile manevi tazminat talep eden kişi arasındaki ilişki önemlidir. Zira yakın olmak, zarar görenle yoğun ve sıkı bir ilişkiyi gerektirir.Gerçekten de, aralarında düşmanlık bulunan kimselerin tazminat talep etmeleri mümkün olmaz. Yakınlara hükmedilecek manevi tazminatın belirlenmesinde, somut olayın özellikleri, meydana gelen ihlalin ağırlığı, zarar görenin kusuru, rızası, bünyevi yatkınlığı, zarar verenin kusuru, ekonomik durumu, zarar gören ve zarar veren arasındaki ilişki ile, paranın satın alım gücü, zararın yardım esnasında gerçekleşmesi gibi unsurlar göz önünde bulundurulur.
Özet (Çeviri)
Body integrity has been specially protected by TBK provisions as a personality value. One of these is TBK m. 56. İn the first paragraph of 56 provision, violation of the integrity of the body grants the right to compensation for non-pecuniary damage, while in the second paragraph the victim has suffered severe bodily harm and has given this right relatives of the deceased.accordingly, if one of values falling within the scope of body integrity is violated, the injured under the first paragraph will be entitled to claim to moral compensation. However, if this violation is severe bodily harm, the relatives of victim will have the right to claim moral compensation. Therefor, the significance of concepts of“body integrity”and“violation of body integrity”and making of the legal natüre of non-pecuniary damages suffered by the relatives are important fort his work. İn order for relatives to claim moral compensation, violation of the victim's body integrity must be severe. This means that, the bodily damage suffered by the victim causes a serious chang in the lives of the relatives and must deeply affect victim's relatives. İn addition, people who are relatives of victim suffering severe bodily harm must suffer spiritual harm, in other words their personality right has been violated. Without a doubt, this damage must be convenient anding to the act of the injurer. The relationship between the victim and the person claiming moral compensation is important determining the closeness. Because closeness requires an intense and tight relationship with the victim. İndded, it is imposible for those who are hostail to demand moral compensation according to TBK m. 56/II. İn the determination of spiritual compensation to be awarded to close persons, natüre of the concrete event, the weight of infringing natüre, irregularity of the injured, the reason for fort he damage, the fault of injurer, the economic situation, the relationship between the victim and injurer, elements are taken into account.