Stratejik iletişim bağlamında orduların sosyal medya kullanımı: ABD ordusu örneği
Social media usage of militaries in the context of strategic communication: The sample of the U.S. military
- Tez No: 483213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, kendine özgü koşullara ve hiyerarşik yapıya sahip orduların sosyal medyayı nasıl kullanabilecekleri sorusuna cevap arama amacını taşımaktadır. Bu maksatla, çalışmanın temelini oluşturan ve başta ABD ordusu olmak üzere çeşitli ülkelerin orduları tarafından tüm iletişim gayretlerine çerçeve olarak kullanılan stratejik iletişim yaklaşımı detaylı olarak incelenmiştir. Medya ve iletişim teknolojilerinin savaş bağlamındaki yeri açıklanarak, sosyal medyanın stratejik iletişim yaklaşımı içerisine nasıl konumlandırılabileceği irdelenmiştir. Sosyal medya kullanımına ve stratejik iletişime olan yaklaşımı sebebiyle çalışma kapsamında ABD ordusu incelenmiştir. Bu kapsamda, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen farklı seviyelerdeki birliklerin sosyal medya hesaplarındaki içerikler arasından basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle oluşturulan içerik örneklemi, nitel ve nicel içerik analizine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, ABD ordusunun sosyal medya kullanımına uygun bir yapı oluşturduğu, fakat sosyal medya kullanımının stratejik iletişim yaklaşımı ile tam olarak örtüşmediği görülmüştür. Son olarak da elde edilen sonuçlardan istifade ile bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research's purpose is to find a solution for the problem of how the militaries which have unique conditions and hierarchical structures can use social media. For this reason, strategic communication which constitutes a baseline for this study and which is used as a frame for all communication efforts by many countries' militaries, notably the U.S.A. is examined in detail. By explaining role of media and communication technologies in the context of warfare, it has been examined that how the social media can be placed in strategic communication approach. The U.S.A. has been determined as the case of this study because of its approach to the social media and strategic communication. In this context, the contents on the troops' social media accounts which have been chosen from different levels by purposeful sampling are collected by simple random sampling and are examined by using methods of quantitative and qualitative content analysis. Consequently, it has been understood that the U.S. military established a decent structure for social media usage and social media usage does not conform with strategic communication approach. And finally, relying on the results which are gathered from this research, some suggestions are offered.