İfade hürriyeti bağlamında televizyon yayıncılığında program düzenleme serbestliği: Türkiye ve Malezya örneği
Freedom of arrangement on program in television broadcasting in the context of freedom of expression: A comparative study between Turkey and Malaysia
- Tez No: 483251
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
İfade özgürlüğü hakkına inanan ülkeler için, bu hak ve bu hakkın kullanımı ''demokratik ülke'' statüsüne erişmenin en temel kaynağıdır. Kitle iletişim özgürlüğü de, şüphesiz önemli ve vazgeçilemez özgürlükler arasındadır. Fikir, düşünce, bilgi ve kanaatlerin paylaşımını koruyan ifade özgürlüğü; kitle iletişim araçlarından kitap, gazete, dergi, broşür, radyo, televizyon, sinema ve internet aracılığıyla da kullanılmaktadır. Bu sebeple, medyada program ve içerikleri oluştururken yaratıcı fikirlerden geniş ölçüde yararlanma şansı bulunmaktadır. Televizyon yayıncılığında da program düzenleme serbestliği, ifade özgürlüğünün kullanımı açısından yayıncılara açık fikirler vermektedir. Bu çalışmada, Türk mevzuatında yer alan '2954 Sayılı Türkiye Radyo ve Televizyon Kanunu', '6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun' ile Malezya mevzuatındaki 1998'de çıkarılan 'İletişim ve Multimedya Kanun'u mukayese edilerek ele alınmıştır. Aynı zamanda, televizyon yayıncılığında program düzenleme serbestliğine yardım eden düzenleme ve sınırlamalara da yer verilmiştir. Hem Türkiye'de hem de Malezya'da yayınlanan programlar; RTÜK tarafından hazırlanan ''Yayınlarda Program Tür Kod, Tanım ve Sınıflandırma Kılavuzu'' kapsamında açıklamalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
For countries that believe in the right to freedom of expression is indeed the root of achieving the status of democracy; freedom of mass communication is amongst all other freedoms that undoubtedly important and must not to be taken for granted. Many doors to opportunity are open for mass communication tools such as newspaper, books, brochures, radio television, cinema and internet to share and to disseminate thoughts, ideas, knowledge and information through the practice of freedom of expression. Thus, it also widen the prospect for media to be creative through their contents and programs. This thesis focuses only on television broadcasting and its freedom of arrangement on program. It will give a clear idea on the freedom of arrangement on program in television broadcasting, in the scope of freedom of expression. Through a comparative study method, discussion to unveil the regulations on the arrangement on program in television broadcasting that being implemented by both countries (including Law number 2954 and Law number 6112 in Turkey and Communication and Multimedia Act 1998 in Malaysia) are put on the table. At the same time, the limitations on the arrangement on program in television broadcasting that helps to balance its freedom will be discussed in detail. Using the 'Code, Description and Classification on Program Types in Broadcasting' prepared by RTÜK (Radio Television Supreme Council); examples of types of program in television broadcasting in Turkey and Malaysia bring result to its exposition.