Türk Medeni Kanunu'nda yasal danışmanlık
Legal consultancy under Turkish Civil ode
- Tez No: 483279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVİN KERİME SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Çalışma konumuzu“Türk Medeni Kanunu'nda Yasal Danışmanlık”oluşturmaktadır. Doktrin ve Yargıtay tarafından, vasi ve kayyım ile birlikte vesayet organları arasında yer aldığı kabul edilen yasal danışman, Türk Medeni Kanunu m.429'da düzenlenmektedir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yasal danışmanlık kavramı ve türleri üzerinde durulmuş ve yasal danışmanlık ile benzer kurumlar arasındaki farklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yasal danışman atanması başlıklı ikinci bölümde ise yasal danışmanlık altına alınacak olan kimsenin taşıması gereken özellikler ve yasal danışman olarak atanacak olan kimsede bulunması gereken şartlar ile yasal danışman atanmasına ilişkin yapılacak olan yargılama incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma konumuzun son bölümünde ise yasal danışmanın sorumluluğu ve görevinin sona ermesi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Legal Consultancy Under Turkish Civil Code”. Legal Consultancy that is acknowledged as one of the guardianship organs in conjunction with guardian and trustee is regulated under article 429 of Turkish Civil Code. This study consists of three sections. In the first section, the concept and types of legal consultancy are emphazised and the differences between the legal consultancy and similar instituons are introduced. Under the title of“Assigment of Legal Consultancy”in the second section, the required qualifications of a person who is placed under legal consultancy and of a person who is assigned as legal consultant are described and the proceeding concerning the appointment of legal consultant is examined. In the last section of the study, the responsibilities of legal consultant and expiry of legal consultant's commision are emphasized.