Vesayet organlarının sorumluluğu
Responsibility of guardianship organs
  1. Tez No: 969330
  2. Yazar: FATMA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY AYDIN ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Türk Medeni Kanunun, Vesayet Hukuku ile ilgili bölümü sorumluluk alanında yapılan değişiklikler dışında yirminci yüzyıldaki düzenlemenin ruhunu taşımaktadır. Vesayet organlarının sorumluluğu, Medeni Kanununda 467 ve 468. maddelerinde iki farklı sorumluluk rejimi olarak düzenlenmiştir. Vasi, kayyım ve yasal danışmanın vesayet görevleri kapsamında, vesayet altındaki kişiye zarar vermeleri halinde, sorumlulukları kusur sorumluluğu, Devletin sorumluluğu ise kusursuz sorumluluk esasına dayanmaktadır. Çalışmada, vesayet organlarının sorumluluğu, hukuki niteliği, amacı, şartları, hüküm ve sonuçları incelenecektir. İnceleme yapılırken, sorumluluğun konusu olan vesayet düzenine de eleştirel bir bakış açısı getirilecektir. Bu inceleme çerçevesinde vesayet organlarının sorumluluğunun, toplumsal ve hukuksal gelişim içerisinde olması gereken yerini, özellikle Alman ve İsviçre Hukuku'ndaki değişimler de gözönüne alınarak Türk Hukuk uygulamasında ortaya çıkan sorunlara çözümler bulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The section of the Turkish Civil Code concerning guardianship law, apart from the amendments introduced in the field of responsıbılıty, largely preserves the spirit of its twentieth-century regulation. The responsıbılıty of guardianship organs is addressed in Articles 467 and 468 of the Civil Code through two distinct responsıbılıty regimes. Where guardians, trustees, or legal advisors cause harm to the individual under guardianship in the course of performing their duties, their responsibility is based on fault, whereas the responsıbılıty of the State rests on the principle of strict responsıbılıty. This study examines the responsıbılıty of guardianship organs in terms of their legal nature, purpose, conditions, as well as their legal consequences. In the course of this analysis, a critical perspective is also directed toward the guardianship regime itself, which constitutes the subject matter of such responsıbility. Within this framework, the study seeks to situate the responsibility of guardianship organs within the trajectory of social and legal development, while also attempting to offer solutions to the problems encountered in Turkish legal practice, particularly by taking into consideration the transformations observed in German and Swiss law.