The impact of security sector reform on agriculture in post- conflict countries: an empirical appraisal: The case of Kosovo
Uyuşmazlık sonrası ülkelerde güvenlik sektörü reformunun tarıma etkisi: Ampirik bir değerlendirme Kosova örneği
- Tez No: 483295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMRE HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez, mesleki meşguliyetlerinin ne olduğundan bağımsız, akademisyen ve pratisyenlerin çatışma sonrası bağlamındaki zorluklara cevap verecek kapsayıcı bir barış ve çatışma sonrası devlet inşasını önemserken, barış ve çatışma sonrası devlet inşası aktivitelerini oluşturan sektörler arası ilişki üzerinde yeterince akademik araştırma olmadığı fikrinden yola çıkmaktadır. Bir başlangıç girişimi olarak, bu tez, çatışma sonrası durumunda Güvenlik Sektörü Reformunun tarım üzerindeki etkilerine odaklanmaktadır. Bu tez, güvenlik güçlerinin kırsal alanlardaki angajmanı, iş göçü ve kaynak dağıtımını içeren hipotezlere dayalı olarak, Güvenlik Sektörü Reformunun tarım üzerindeki muhtemel pozitif ve negatif etkilerini incelemek üzere Kosova'yı bir vaka olarak ele almaktadır. Nitel verilere dayanan sonuçlar, olumlu etkilerin daha fazla görünür olmasına karşın, negatif olanların, çatışma sonrası bağlamın başka bir engeli olarak veri eksikliği nedeniyle tamamen kanıtlanmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis departs from the idea that there is not enough academic research on the relationship among sectors constituting the whole peacebuilding/ statebuilding activities while most of academicians and practitioners value the comprehensive peacebuilding and post-conflict statebuilding to respond the challenges in post conflict context. As a starting attempt, the thesis focuses on the possible impacts of Security Sector Reform (SSR) on agriculture in post- conflict environment. The thesis takes Kosovo as a case and examines possible positive and negative impacts of SSR on agriculture based on the hypotheses considering the engagement of security forces in rural areas, labor shifts and resource distribution. The results based on the qualitative data indicate that positive impacts are more visible while negative ones are not totally proved due to lack of data as another impediment in post- conflict context.