Rationales of foreign fighters in the Syrian civil war
Yabancı savaşçıların Suriye iç savaşındaki motivasyonları
  1. Tez No: 483299
  2. Yazar: AYHAN SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATEŞ ALİ ALTINORDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda Suriye iç savaşı ile sayıları önemli derecede artan yabancı savaşçıları ve Müslümanların neden bu savaşçılardan biri olmayı seçtiklerini araştırdım. Araştırmanın temel konusu, bu mücahitlerin hangi gerekçeler ve motivasyonlarla cihada katılmaya ve bir kere katıldıktan sonra nasıl ve neden cihat eylemini sürdürmeye karar verdikleri üzerinedir. Araştırmama göre, Müslümanlara baskı ve ideolojinin önemine vurgu yapan çalışmalara paralel olarak, Müslümanlar kardeştir, Müslümanların yardıma muhtaç ve zulüm altındaki diğer Müslüman kardeşlerine yardım etmeleri farzdır gibi İslam dinine özgü akide örnekleri radikalleşmenin önemli sebeplerini teşkil etmekte. Bunlara ek olarak, cihat esnasında karşılaşılan mucizeler ile ilgili anlatılar ve cihat bölgelerindeki mücahitler arasındaki olumlu yönde ilişkiler bir mücahit için cihada katılma ve bu eylemi tekrarlama açısından diğer belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Çalışmanın bir diğer önemli çıkarımı da, cihada katılan insanların, bu konuyla alakalı diğer çalışmaların iddia ettiğinin aksine, ne salt ölme, yani şehit olma güdüsüyle, ne de düşmanı yenme amacıyla cihada katılmadıkları üzerinedir. Toplantılar ve görüşmeler sonucunda edindiğim verilere göre, mücahitlerin tamamı sonuca değil, amaca giden süreçte inançlarının gerektiği gibi hareket ederek sevap ve Allah'ın rızasını kazanmaya odaklanmaktadırlar. Şehit olmak veya düşmanı yenmek asıl hedefken, iki senaryonun da gerçekleşmediği durumda dahi kendilerini başarısız kabul etmemektedirler. Tam tersine, samimi bir Allah inancı ile yapılan cihadın sonucundan bağımsız bir şekilde başarılı bir amel olarak kabul edildiği görülmektedir. Bu çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla, cihatçı gruplarla bağlantısı olan bir grup, araştırmacı katılımcı tekniğiyle (participant observation) incelenmiş ve aktif cihatçılar ve birinci derece akrabalarıyla görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, I investigated why Muslims participate in jihad as foreign jihadist fighters, whose numbers have been increasing rapidly during the Syrian civil war. The main concern of this research is to examine the underlying motivations and reasons of these mujahedeen during their decision process to participate and maintain the jihad. In accordance with the existing studies that tend to explain radicalization through discrimination of the Muslim societies and ideology, Islamic religious doctrines such as the brotherhood of all Muslims, the obligation to help other Muslims who are suffering and the perception that Muslims around the world are being persecuted by infidel Western countries are major causes of the radicalization process. In addition to these, the narratives and personal experiences on the jihad field such as 'miracles', brotherhood and friendship among the mujahedeen are other determining factors. Another conclusion of this research is that, in contrast to the conventional thinking and existing studies, the mujahedeen do not join the jihad only because of their purpose of becoming a martyr or defeating the enemy. According to the findings of this study, acquired during the group meetings and interviews, these fighters are not focused on the results but rather on the path which they follow in order for them to obtain the approval of God. Despite the fact that becoming a martyr and defeating the enemy are the ultimate goals, the mujahedeen do not consider themselves unsuccessful if both the scenarios do not become a reality. Instead, having a genuine faith on God and performing meritorious action during the jihad are enough to be called successful regardless of the result. To complete this research, I conducted participatory observation with a jihadist group and conducted interviews with active fighters and their first degree relatives.