The material culture in the İstanbul houses through the eyes of british traveler Julia Pardoe (D.1862)
İngiliz seyyah Julia Pardoe'nun (D.1862) gözünden İstanbul evlerinde maddi kültür
- Tez No: 483308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, Julia Pardoe'nun“The City of the Sultan; and Domestic Manners of the Turks, in 1836”adlı eseri bağlamında 19. yüzyıl İstanbul evinin maddi dünyasını inceleyecektir. Pardoe 1836'da Osmanlı başkentine seyahat etmiş ve bu eserde gözlemlerini ve deneyimlerini yazmıştır. İlk olarak eserin 19. yüzyılda değişen seyahatname yazımının ilk örneklerinden biri olduğu ortaya konulacaktır.19. yüzyılda orta sınıf kadın seyyahların önceki seyyahların önyargılarına karşı kritik bir yaklaşım sergilemesi ve yeni bir perspektif geliştirmeleri sebebiyle 19 yüzyılda seyahat yazımında nasıl bir dönüşüm olduğu analiz edilecektir. İkinci olarak, ziyaret edilen kişilerin evlerindeki atmosferi anlamak için bu kişilere odaklanılacaktır. Bu söz konusu ev sahiplerini ve evlerini toplumsal hiyerarşide (hanedan ailesinden, üst düzey elit tabakadan veya üst orta sınıftan) bir yere oturtmamızı da sağlayacaktır. Son olarak, Pardoe'nun tasvirleri üzerinden bu evler maddi kültürün temel meseleleri olan ısınma, konfor, lüks, dekorasyon gibi meseleler göz önünde bulundurularak değerlendirilecektir. Ayrıca, bu kişilerin dekorasyon ve objeler yoluyla nasıl zenginlik, statü ve güçlerini gösterdikleri ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the domestic interiors and material worlds of Istnabul houses through Julia Pardoe's travel account“The City of the Sultan; and Domestic Manners of the Turks, in 1836”. She traveled to Ottoman lands in 1836 and wrote of her experiences and observations in her account. Firstly, the thesis will present that Julia Pardoe's account was one of the early examples of 19th-century travel writings. It will analyze how travel writing was transformed in the 19th century by middle class women travelers through their critical approach to previous travelers and through their constructing of a new perspective and discourses. Secondly, the life of householders she visited will be evaluated to understand the atmosphere in these houses. This also allows us to position them within social hierarchy as either royal, high-ranking or upper middle class. Lastly, these houses will be analyzed on the basis of Pardoe's detailed descriptions, considering the main issues of material culture such as comfort, heating, luxury, decoration and design. Also, how homeowners from different strata of society presented status, power and wealth through decorating their houses will be put forth.