The Cypriot Mule Corps in The First World War
Birinci Dünya Savaşında Kıbrıslı Katırcılar Birliği
- Tez No: 483309
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ CEMİL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kimlik sorunları, Kıbrıs, Kıbrıslı Katırcılar Birliği, Katırcılar Kıbrıslı Katırcılar Birliği I. Dünya Savaşında İngiliz ordusuna Makedonya cephesinde hizmet etmiş bir birliktir. Hem Kıbrıslılar hem de Makedonya cephesinin sert coğrafi koşulları nedeniyle Kıbrıs'taki katırlar I. Dünya Savaşında kullanıldılar. İngiliz idaresi Kıbrıs'taki kötü ekonomik koşulları kullanarak Kıbrıslıları cepheye çekmeye çalıştı ve bazı Kıbrıslılar için cepheye katılmak ailelerini geçindirmek için son çareydi. Kıbrıslı Türkler Osmanlı İmparatorluğuna karşı bu savaşa katıldılar. Bununla birlikte Kıbrıslı Rumlar da Ortodoks Hristiyan olmalarına rağmen kendilerinden farklı bir mezhebe bağlı olan Protestan İngiltere yanında savaşa katıldılar. Savaşa katılmayı seçmek hem Kıbrıslı Rumlar hem de Türkler için kolay değildi. Yine de Kıbrıslı Rumlar ve Türkler milli ve dini kimliklerini bir tarafa bırakıp bu birlikte aynı amaç için çalıştılar ve aynı orduda İngiltere'ye hizmet ettiler. Kıbrıslı Katırcılar Birliğinin bir diğer önemi ise, Kıbrıslı Türklerin sadece Osmanlı İmparatorluğuna karşı değil aynı zamanda Osmanlı topraklarına göç edip askere alınmış diğer Kıbrıslı Türklere karşı da bu birlikte hizmet etmeleridir. Genel olarak bu tezin amacı Kıbrıslı Katırcılar Birliğinin bu komplike yapısını Kıbrıslılar açısından incelemek ve zorunda kalındığı zaman insanların milli ve dini kimliklerini bir tarafa bırakabildiklerini göstermektir.
Özet (Çeviri)
Cypriot muleteers served in the British army in the Macedonian front during the First World War. Both Cypriot men and island mules were used in the war. Mules were used in the war due to their carrying ability under harsh geographical conditions. The British government utilized the existing economic problems in Cyprus to attract Cypriot support. For some Cypriots joining the war serving in the army was the only way to provide for the livelihood of their family. In fact, Turkish Cypriots participated in the Great War against the Ottoman Empire. Furthermore, there were differences in terms of religious creed between Greek Cypriots and the British: the Greek Cypriots were Orthodox while the British people were Protestant. Hence, both Greek Cypriots and Turkish Cypriots had some troubles about joining the Great War. Despite these differences, Greek and Turkish Cypriots set aside their national and religious feelings and were united in the same army to serve Great Britain. Another important aspect of the Cypriot Mule Corps lies in the fact that the Turkish Cypriots joined the British army not only against their former Sultan but also against their compatriots who migrated to Anatolia and were subsequently recruited to the Ottoman army. Overall, this thesis aims to illustrate this complex situation of the Cypriot Mule Corps from the standpoint of Cypriots and to show that people can ignore their national and religious identities when they have to.