Eski Anadolu'da kadının rolü (M.Ö.I. binyıl)
The role of women in Ancient Anatolia (1st Millennium BC)
- Tez No: 483345
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN YARDİMCİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Tarih, Ancient Linguistics and Cultures, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Eski Anadolu'da Kadının Rolü (M.Ö. I. Binyıl) isimli yüksek lisans çalışması ile Anadolu'nun bu dönemdeki Kültürleri olan Urartu, Lidya, Frig ve Geç Hitit Şehir Devletleri ve bu devletlerdeki Kadın'ın konumu değerlendirilerek ele alınmıştır. Müzelerdeki arkeolojik materyaller inceliğinde; Anadolunu'nun doğusuna oranla batı kesimde yaşamını sürdüren kadının, sosyal yaşamda daha etkin bir rolde yer aldığı anlaşılmaktadır. Batı Anadolu'da evlenme ve boşanma gibi temel haklar kapsamında kadınlar daha belirleyiciyken, Doğu Anadolu merkezli Urartu toplumunda ise tam tersi bir durum söz konusu olup daha baskıcı tutum Ana Tanrıça Kültü'nde de karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; Yakındoğu ve Akdeniz ülkelerindeki İştar heykellerinde cinsellik teması açıkça vurgulanırken buna karşın Urartu tanrıça betimlemeleri daha muhafazakar bir çerçeve de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the post graduate study namede "The Role Of The In Ancient Anatolia (1st Millennium BC) the Urartian, Lydia, Phrygian ana Late City States wich were the cultures of Anatolia during this period and the position of Women in these states heve been discussed and taken into consideration. When the archaelogical materials in the mesums are examined; it can be understood that the woman who used to maintain her life in the western part of Anatolia takes a more active role in social life when compared to the eastern part. While women are more decisive in terms of basic right such as marriage and divorce in western Anatolia, whereas in the Urartian society based eastern Anatolia, the opposite case is true and there appears to be a more repressive attitude. This repressive attitude is also confronted in the Mother Goddess Culture. For example; while the theme of sexuality is clearly emphasized in the Ishtar sculptors of the Near East and Mediterraneam countries, whereas the Urartian Goddess deciptions are handled in a more conservative framework.