Rolling the ball back: Topic maintenance in computer mediated English as a lingua franca interactions
Topu geri atma: Bilgisayar aracılı ortak dil olarak İngilizce kullanılan etkileşimlerde konu devamlılığı
  1. Tez No: 483388
  2. Yazar: BETÜL ÇİMENLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Etkileşimsel yeti (EY), Konuşma Çözümlemesi Yöntemi sayesinde mikro-genetik veya uzlamsal çalışmalar aracılığıyla sınıf içi etkileşim ve teknoloji odaklı iletişim ortamı gibi farklı bağlamlarda incelenmiştir (Hellermann, 2007, 2008, 2009, 2011; Markee, 2008; Seedhouse ve Walsh, 2010; Pekarek Doehler, 2010, 2013; Pekarek Doehler & Pochon Berger, 2011, 2015; Balaman, 2016; Balaman & Sert, 2017a, b, Sert & Balaman, baskıda). Bu çalışmalarından bazıları, onarım dizileri (Kitade, 2000; Hellermann, 2011), genişletilmiş yanıtlar (Lee, Park ve Sohn, 2011), katılım ve katılmama (Hellermann, 2008; Pekarek Doehler ve Pochon Berger, 2011), öznelerarasılık (Gonzales Lloret, 2011) ve konusal düzen (Hall, 1995; Ducasse and Brown, 2009; Melander ve Sahlström, 2009) gibi etkileşimin farklı yönlerine odaklanmıştır. Ancak, konu geliştirme, söz sırası alımı ve onarım düzeni gibi diğer etkileşim yapıları ile karşılaştırıldığında konuşma çözümlemeciler tarafından çoğunlukla ihmal edilmiştir. Mevcut çalışma, ortak dil olarak İngilizce'nin konuşulduğu çevrimiçi bilgisayar aracılı bir etkileşim ortamında konu geliştirmeyi ve onun EY ile olan ilişkisini belgelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, araştırmacının bilgisi dahilinde, bu çalışma çevrimiçi bilgisayar aracılı ortak dil olarak İngilizce'nin konuşulduğu etkileşimlerde konu devamlılığını EY'nin bir göstergesi olarak ele alan ilk çalışmadır. Bu çalışma, iki farklı ülkeden (Türkiye ve Kazakistan) yabancı dil öğrenen üniversite öğrencilerinin çevrimiçi bilgisayar aracılı etkileşimlerinde konu devamlılığını yetilerini Konuşma Çözümlemesi Yöntemi ile incelemektedir. Çalışma ortaya çıkan yüz bir kesitin veri-güdümlü ve katılımcı-odaklı çözümlemeleri, konusal ilerlemeye ait mikro-analitik çözümlemelere dayanmaktadır. Katılımcıların etkileşim esnasında kullandığı çeşitli duruş, jest ve yüz ifadeleri gibi çokkipli kaynaklar da çözümleme sırasında dikkate alınmıştır. Bu çalışma yeni bir konu devamlılığı kaynağı olan Topu Geri Atma'yı (TGA) inceler ve bunun yanı sıra çevrimiçi ikili etkileşimde TGA dizilerinin nasıl yerinde ve zamanında oluştuğunu, etkileşimler sırasında kullanılan çeşitli TGA kaynaklarını ve TGA dizilerinin geri kalan etkileşimi nasıl biçimlendirdiğini dizisel bir şekilde belgelemektedir. Veri-temelli katılımcı-odaklı çözümlemelerde xi TGA dizileri, konunun sınırlı kaldığı noktalarda, devam eden konuya dair diğer katılımcının da katkıda bulunmasına ortam hazırlayarak konunun devamlılığını sağlayan etkileşim kaynakları arasında gösterilmiştir. Bilgisayar aracılı ikili etkileşim verisi 2015/2016 sonbahar ve 2016/2017 ilkbahar dönemleri arasında üç aylık bir sürede toplanmıştır. Her bir ülkeden 10 olmak üzere 20 katılımcı Skype aracılığıyla etkileşime girmiştir. Çalışma verileri, 9 saatlik sözlü etkileşimin video kayıtlarını ve çevriyazılarını içermektedir. Bulgular TGA dizilerinin yerinde sıralı üç adımdan oluştuğunu da (kapatanlar, TGA, ayrıntılandırma) ortaya koymaktadır. Buna ek olarak, TGA'nın söz dağılımı yönetimi, konuşmacı değişimi ve konuya dair farklı bakış açılarının başlatımı gibi eylemleri de dahil ederek özelerarasılığı konu düzeyinde pekiştirdiğini ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca analizler, TGA dizilerini takiben katılımcılardan birinin devam eden bir konuya katkıda bulunmakta zorlandığında konu genişletmesinin nasıl sağlandığını ortaya koymaktadır. Son olarak, TGA'ların ortaklaşa oluşturulmuş EY'nin bir göstergesi olabileceği, TGA'ların söz sırası alma stratejileri (Markee, 2008; Hall ve Pekarek Doehler, 2011; Wong ve Waring, 2010; Jenks, 2014) dizisel düzen ve konu yönetimi becerilerini içerdiğinden ötürü (Hall, 1992; Galaczi, 2008, 2014; Young, 2000; Hall ve Pekarek Doehler, 2011; Nguyen, 2011; Walsh, 2012; Seedhouse ve Supakorn, 2015) bulgular aracılığıyla kanıtlanmıştır. Bu çalışmanın yabancı dil öğrenenlerin çevrimiçi bilgisayar aracılı ikili etkileşimde anlamlı bir etkileşime sahip olma ve kişinin etkileşimsel yetkinliğini geliştirme fırsatı sağlama açısından etkileri vardır. Bu çalışmanın bulguları konu devamlılığını çevrimiçi ortamlarda bir EY oluşumu olarak ele alan ilk çalışma olduğundan, konu geliştirme ve ikinci dil konuşucularının etkileşimsel yetileri ile ilgili güncel araştırmalara da katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Interactional competence (henceforth IC) in an L2 has been a research interest for conversation analysts. A number of researchers have documented the emergence and the development of the construct in contexts such as classroom interaction and technology-mediated environments (Hellermann, 2007, 2008, 2009, 2011; Markee, 2008; Seedhouse & Walsh, 2010; Pekarek Doehler, 2010, 2013; Pekarek Doehler & Pochon Berger, 2011, 2015; Balaman, 2016; Balaman & Sert, 2017a, b, Sert & Balaman, in press). They have focused on socio-interactional constructs such as repair sequences (Kitade, 2000; Hellermann, 2011), expanded responses (Lee, Park & Sohn, 2011), engagement and disengagement (Hellermann, 2008; Pekarek Doehler & Pochon Berger, 2011), intersubjectivity (Gonzales Lloret, 2011), and topical organization (Hall, 1995; Ducasse & Brown, 2009; Melander & Sahlström, 2009). However, topic development has been explored to lesser extent by conversation analysts compared to other constructs of interaction such as turn-taking and repair organization. With this in mind, this study aims to document topic development and its relation to IC in geographically dispersed participants' spoken interaction in an English as a Lingua Franca (henceforth ELF) environment. As the first study to investigate topic maintenance in computer-mediated interactions in an ELF context and using conversation analysis as the research methodology, this study sets out to unpack the emergent orientations to topic maintenance by the tertiary level L2 learners from two different countries (Turkey and Kazakhstan). The situated accomplishments of the geographically dispersed participants are examined to document IC in computer mediated interactions (Jenks, 2014; Balaman, 2016; Balaman & Sert 2017a, b; Sert & Balaman, in press). The data-driven participant-oriented analyses of a hundred and one episodes in the data set provide a micro-analytic account of topical progressivity with reference to the multitude of semiotic resources such as body posture, gestures and facial expressions that the participants utilise during the interaction. The close look into the data explicated that the participants deploy a topic maintenance resource, Rolling the Ball Back (RBB). The analyses show that an RBB sequence is one of ix the interactional resources that a participant can employ to ensure topical maintenance at an action boundary by inviting contributions relevant to an ongoing topic from a co-participant. The study describes the sequential unfolding of RBB sequences, different RBB resources used during interactions, and how RBB sequences shape the rest of the interaction. The computer mediated dyadic interactional data was collected over a three-month period between the fall term of 2015/2016 and spring term of 2016/2017. 20 participants (10 from each country) interacted through Skype. The dataset for the study comprises of 9 hours of video recorded spoken interactions and their transcriptions. The findings also suggest that RBB sequences unfold in three temporally sequenced steps: closers, RBB, and elaboration. Moreover, the findings reveal that RBB performs various actions including managing turn allocation, initiating reciprocation of speakership and perspectives on an ongoing topic, thus, promotes intersubjectivity at topical level. The analyses also document how topic extension was achieved following RBB sequences when one of the participants had troubles in contributing to an ongoing topic. The study provides evidence to the participants' co-constructed ICs based on the deployment of RBBs as explicated in and through turn taking strategies (Markee, 2008; Hall & Pekarek Doehler, 2011; Wong & Waring, 2010; Jenks, 2014), sequence organization, and topic management practices (Hall, 1992; Galaczi, 2008, 2014; Young, 2000; Hall & Pekarek Doehler, 2011; Nguyen, 2011; Walsh, 2012; Seedhouse & Supakorn, 2015). The findings of this study also have some implications for dyadic computer mediated L2 interaction as the medium creates pedagogical opportunities through meaningful interactions that eventually develop ICs. Finally, the study contributes to research on topic development and interactional competence of L2 speakers as the first study to investigate topic maintenance as an indicator of IC in online ELF interactions.