Son beş yıldaki Trabzon şehir hastanelerindeki akut zehirlenme vakalarının araştırılması
An Investigation about poisoning cases at Trabzon city hospitals in last 5 years
  1. Tez No: 48340
  2. Yazar: SEVGİ EROL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ İHSAN KALYONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
7. ÖZET 1990-1995 yılları arasında Trabzon'da 3 sağlık kuruluşuna zehirlenme tanısıyla 1549 hasta başvurmuştur. Bu zehirlenen hastaların içinde ilaç zehirlenmesi 759 olguyla ilk sırayı almaktadır. Zehirlenmelerde en fazla risk grubu 0-6 yaş grubudur. Zehirlenmelerin tümü akut zehirlenmelerdir. Hastaneye başvuran hastaların 519'u hastanelerde tedavi görmek için yatmış, 103û'u da poliklinikte tedavi edilerek evlerine gitmişlerdir. Bu hastaların 10'u ölü olarak kayıtlara geçmiştir. Araştırmanın sonuçları; yaş grupları, ilaç türü, cinsiyet, medeni durum, yerleşim yeri vb. etmenler gözönüne alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak zehirlenme ile başvuran olgularda kayıtların eksik tutulduğu ve akut zehirlenmelerde uygulanacak protokole tam anlamıyla uyulmadığıydı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY 1549 patients who were diagnosed as poisoned persons applied to 3 hospitals in Trabzon between 1990 and 1995. 759 of them were poisoned with drugs and took firdt place in poisoned people. The first risk group of poisoned were acute. During this geriod, 519 poisoned persons who applied to the hospitals were kept in hospitals to be trealed for some days and the other 1 030 personed persons were cured only in clinics. 10 poisoned persons of total poisoned incidents were registered as dead. Results were evaluted in investigation with age groups, kind of drugs, sexuality, marriage and living regions. Consequestly, that all the registrations of poisoned persons were incomplete or faulty and the protocol progress for acute poisoned persons werre not treated appropriately.