Özgün biçimlemelerle seramik formlarda kadın imgesi
Woman image in ceramic forms with original styles
- Tez No: 483400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
"Bu çalışmada, kadının tarih boyunca toplumsal, siyasal, dinsel ve sanatsal alanlarda kendine yer bulması ve yüklenen anlamları konu alınmıştır. Yapılan uygulamalarla bu anlamlara göndermeler yapılmıştır. Tarihte kadına doğurganlık, kutsallık, bereket ve saflık gibi anlamlar yüklenmiş, sanatta birçok esere ilham kaynağı olmuştur. Kibele, tanrıça ve idol figürleri ile günümüze kadar ulaşmıştır. Bu çalışma geçmişten günümüze kadın imgesinin nasıl var olduğunu ve yaşamda nasıl yer bulduğunu örneklemek için oluşturulmuştur. Birinci bölüm de çalışmanın ana temasını oluşturan kadın ve tarihi süreçteki yeri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm de çalışmanın ana konusu olan sanatta kadın imgesi ve kadın formu çalışan yerli ve yabancı sanatçıların hayatları ve eserleri ile örneklemeler yapılmıştır. Üçüncü bölüm de ise Özgün Biçimlemelerle Seramik Formlarda Kadın İmgesi başlığı ile kişisel uygulamalara yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Kadın, Sanatta Kadın, Kadın İmgesi
Özet (Çeviri)
In this study, women's history, their place in social, political, religious and artistic fields and their meanings were taken into consideration. These fields are referred by the applications made. In the past, meanings like fertility, sacredness, abundance and purity were assigned to women. Cybele has reached up to the present day with the goddess and idol figures. This work is formed to illustrate how female image exists and it takes place in life from past to present. In the first part, the woman generating the main theme of the work and her place in the historical process were tried to be expressed. In the second part, the lives and works of local and foreign artists working on image and form in art were expressed. In the third part, title of Woman Image in Ceramic forms with Original Styles and personel applications. Keywords Woman, Woman in Art, Woman Image