Kurumsal kimlik bağlamında iç mekân tasarımı: Hard Rock Cafe analizi
Interior design in the context of corporate identity: Hard Rock Cafe analysis
- Tez No: 483402
- Danışmanlar: PROF. MEHMET HAKAN ERTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Günümüz modernitesinde kimlikleşme her zamankinden daha önemli bir noktaya gelmiştir. Bu sebepledir ki her kurum kendi kimliğini bulma, oluşturma yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Kimlik, kurumun tarihiyle, kültürüyle, felsefesiyle ortaya çıkar; tasarımla da pekiştirilir ya da görsel hale getirilebilir. Kurumun kimliğinin belirlenmesi yöneticiler, çalışanlar, tüketiciler tarafından sağlansa da, bu kimliğin yansıtılması büyük oranda kurumsal tasarıma bağlıdır. Onlar birbirini şekillendirirken ve birbirleri tarafından şekillendirilirken, ortaya çıkan tutarlı durum kimlikleşme sürecini oluşturur. Anımsatma olarak tasarım kullanıldığında, görüş algısı daha da açılır; anlatılmak istenenler, alıcıya daha algılanabilir şekilde aktarılır. Diğer bir deyişle farkındalık seviyesi artar. Çalışmada bahsedilen kurumsal kimliklerde iç mimarlık ve mekân analizi, konunun daha önce ayrıntılı işlenmemiş olması ve kurumlar için prestij ve tanınırlık sağlaması açısından büyük öneme sahiptir. Literatürde bulunan boşluk; bu tezde kapatılmaya çalışılacak, mekân tasarımının kurumlar açısından önemi irdelenecektir. Tezin kurgulanış şeklinde öncelikle kurumsal kimlikle ilgili bilgilendirme, daha sonra ise iç mekân tasarımında göz önüne alınan referansları baz alarak kurumsal kimliklerde iç mekân tasarımları incelenecektir. Araştırmanın 1. bölümünde tezin kapsamı, amacı ve yöntemi açıklanacak; konunun önemi vurgulanacaktır. 2. bölümde kurumsal kimlik kavramı incelenecek olup, zaman içindeki gelişimi aktarılacaktır. 3. bölümde kurum kimliği ögeleri; kurumsal felsefe, iletişim, kültür ve tasarım olarak ayrıştırılacak ve incelenecektir. 4. bölümde ise iç mekân tasarımının; kurumsal kimlikteki yeri araştırılıp, tasarımın, mekânın içinde kurumsal kimlik ile tanımlanmış örnekler üzerinden incelemesi yapılacaktır. Kurumsal şirketlerin tüketiciye algılatmayı amaçladığı kimlik ögelerinin, görsel iletişim aracılığıyla mekâna dönüşümü ve tematik iç mekânların analizinin yapılacağı bölümdür. Örnek olarak seçilen Hard Rock Cafe'lerin incelendiği 5. bölümde ise; kurumsal kimliğin mekâna dönüşümü, etkisi ve tüketiciye algılatılmasının yanı sıra Hard Rock kimliğinin oluşumu, gelişimi, geleceği konuları üzerinden yapılan çıkarımları içerecektir. Son olarak sonuç bölümünde; yapılan analizlerle ortaya konan bulguların ışığında kurumlara, kimliğin mekâna dönüşümü ile ilgili yol gösterici bir kılavuz niteliği taşıyan önermeler ortaya konacaktır.
Özet (Çeviri)
With today's modernization, identification has become more significant than ever. For this reason, each organization has started taking steps towards finding and creating their own identity. Identity emerges with the history, culture, and philosophy of the organization and is consolidated or visualized with design. Although managers, employees and consumers determine the identity of the organization, conveying this identity mainly rests on corporate design. While they shape each other or are shaped by each other, the emerging consistent state forms the identification process. When design is used as a reminder, visual perception is widened, and what is aimed to be communicated is conveyed to the consumer in a more perceptible manner. In other words, awareness level is increased. Interior design and interior space analysis in corporate identities mentioned in the study has a great significance because it has not been studied comprehensively before and it provides prestige and recognition for organizations. This thesis aims to close this gap in the literature and scrutinize the importance of space design in terms of organizations. While the thesis is structured, interior space designs in corporate identities will be investigated by primarily taking corporate identity information and then references significant in interior space design as a basis. In the first part of the study, the scope, aim and methodology of the thesis will be explained and the significance of the subject will be underlined. In the second part, corporate identity concept will be analyzed and its development in time will be shared. In the third part, the components of the corporate identity will be divided as corporate philosophy, communication, culture and design and analyzed individually. In the fourth part, position of the interior space design in corporate identity will be investigated and interior space design will be analyzed through the examples defined by the corporate identity within the scape. In this part, transformation of the identity components that corporate companies aim their consumers to perceive into the space by means of visual communication and thematic interior space will be analyzed. The fifth part in which Hard Rock Cafes chosen as the sample will be analyzed will include the implications regarding the identity formation, development and future of Hard Rock along with the transformation of the corporate identity into the space, its impact and its perception by the consumers. Lastly, in the conclusion part, in light of the findings presented with the analysis conducted, recommendations that will provide guidance regarding the transformation of the identity into a space will be presented.