Türkiye'de işsizlik ve ekonomik büyüme ilişkisi: 1990-2015 dönemi analizi
The relationship between unemployment and economic growth: 1990-2015 period analysis
- Tez No: 483419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZTÜRK ÇETENAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İşsizlik birçok ekonominin temel sorunudur. Bu sorunun giderilmesi için makro ekonomik ve mikro ekonomik politikalar uygulanabilir. Bu çerçevede para politikası icracısı olan Merkez Bankası tam istihdam dengesinin sağlanmasını ön planda tutmaktadır. Dengeli bir maliye politikası ise aşırı enflasyon ve deflasyondan uzaklaşarak tam istihdam ekonomisine yardımcı olabilecektir. Mikro anlamda ise işsizlik sigortası oluşturulması, eğitim faaliyetleri ve erken emeklilik problemine çözüm getirilmesi işsizliğe çözüm yollarından bazılarıdır. Bu çalışmada tanımsal bilgiler sonrasında işsizlik ve büyüme arasındaki ilişki 1990-2015 yılları Türkiye verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre büyüme ve işsizlik arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is the fundamental problem for all economies. To solve this problem macroeconomic and microeconomic policies could be applied. In this context Central Bank who carry out the monetary policy targets the full employment balance. Moreover stable fiscal policy may help the full employment economy moving away high inflation and deflation. From the micro side, establishing unemployment insurence, education activities and finding a solution to the early retirement are some of the solving methods. In this study after the definitions, the relationship between unemployment and growth for the period 1990-2015 in Turkey is analysed. According to the results there exists a bilateral relation between unemployment and growth.